Jesteś tutaj: HomeRegionSejmik wybrał nową przewodniczącą oraz wicemarszałka

Sejmik wybrał nową przewodniczącą oraz wicemarszałka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 13 listopad 2019 13:16

Pierwotnie sesja Sejmiku Województwa miała się odbyć pod koniec października, ostatecznie odbyła się dopiero dzisiaj - 13 listopada. Podjęte decyzje kadrowe były do przewidzenia, ale przebieg sesji był dość dziwny.

 

Wakat na stanowisku przewodniczącego Sejmiku Województwa pojawił się po objęciu mandatu senatora przez byłego już przewód przewodniczącego Ryszarda Bobera.

 

Na dzisiejszą sesje z prezydium Sejmiku Województwa przyjechała tylko wiceprzewodnicząca Elżbieta Piniewska, która była jedyną kandydatką na te funkcję, bowiem PiS nie wystawił swojego kandydata. Była to sytuacja dość dziwna, bowiem w praktyce Piniewska, jako jedyna obecna na sesji przedstawicielka prezydium, prowadziła obrady w swojej sprawie.  Krytykował taki tryb postępowania radny Roman Jasiakiewicz wskazując, że to jest mało etyczne.

 

Zgłoszenie jednego kandydatki nie oznaczało rezygnacji z głosowania, bowiem do wyboru przewodniczącego konieczne jest uzyskanie bezwzględnej większości izby. Piniewską w tajnym głosowaniu poparlo większość radnych, tylko 3 było przeciw.

 

Przed tym głosowaniem ślubowanie złożyła dwójka nowych radnych PSL - Marek Domżała oraz Paweł Zgórzyński, którzy objęli mandaty w związku z wygaśnięciem mandatów wspomnianego Bobera i Dariusza Kurzawy.

 

Zaskoczenia nie było też przy wyborach wicemarszałka po wygaśnięciu mandatu Kurzawy. Jedynym zgłoszonym kandydatem na tę funkcję został były poseł PSL Zbigniew Sosnowski.

 

 Z drugiego wyboru

Zgłoszone dzisiaj kandydatury były ustalone już w ubiegłym tygodniu przez koalicję. Pierwotnie nominację na stanowisko przewodniczącej miała otrzymać od koalicji radna Katarzyna Lubańska. Jej wybór zachwiałby jednak trochę układanką polityczną, bowiem PSL nie miałby przedstawiciela w prezydium sejmiku. Wówczas ktoś z wiceprzewodniczących z nadania PO - Elżbieta Piniewska lub Łukasz Krupa - musieliby zrezygnować z funkcji. Desygnowanie Piniewskiej było ruchem mniej inwazyjnym.

 

Po wyborze Piniewskiej trzeba było wybrać zatem jeszcze jedną osobę do prezydium. Jedyna zgłoszona kandydatura to Agnieszka Kłopotek, która również została wybrana w tajnym głosowaniu.

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30