Jesteś tutaj: HomeNakielskiArtykuły filtrowane wg daty: środa, 09 wrzesień 2020
czwartek, 10 wrzesień 2020 00:36

Swastyka zawisła nad Bydgoszczą

Jedne z najgorszych emocji związanych z II wojną światową przypominają flagi ze swastykami oraz uniesione dłonie na pozdrowienie Hitlera. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajduje się kilka fotografii z tymi symbolami, które zostały wykonane w Bydgoszczy. Część z nich publikujemy.

Opublikowano w Bydgoszcz

„Nasze spokojne życie pełne marzeń na przyszłość, wypełnione pracą i święceniem niedzieli, życzliwością wzajemną w miarę zbliżania się drugiej wojny światowej stawało się coraz bardziej oziębłe. Coraz głośniej mówiono o wojnie, stosunki między ludnością polską a niemiecką były coraz bardziej wrogie. Najbardziej dało się to odczuć, kiedy Austrię, a później Czechosłowację i Kłajpedę przyłączono do Niemiec, a od Polski zażądano oddania Wolnego Miasta Gdańska na co rząd Polski nie zgodził się. Już kilka tygodni przed wybuchem wojny zawezwano kilka młodszych roczników do wojska. Młodsi pracownicy pocztowi byli zorganizowani w Pocztowym Przysposobieniu Wojskowym – P.P.W. Ich zadaniem miała być obsługa poczty polowej i łączności poza linią frontu. Sytuacja w kraju już tak nabrzmiała, że lada godzina mogła wybuchnąć wojna. W związku z tym zostałem wraz z kilkoma pracownikami poczty zmobilizowany do P.P.W – punkt zborny w Poznaniu na dzień 30 sierpnia 1939 r. W tym dniu wszyscy udaliśmy się do kościoła i po wysłuchaniu mszy św. w kościele Św. Trójcy odjechaliśmy do Poznania.” - wspominał Nikodem Trojanowski o mobilizacji pocztowców.

Opublikowano w Kruszwica

Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi w wieku 10-13 lat do wzięcia udziału w bezpłatnym projekcie pt:""Zajęcia terapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich rodziców, pomagające rozumieć i wyrażać sympatie oraz miłość".

Opublikowano w Bydgoszcz

Wydarzenia polityczne na Białorusi śledzone są z dużym zainteresowaniem w Polsce – z jednej strony jesteśmy świadkami rożnego rodzaju inicjatyw solidarności z Białorusinami, walczącymi o demokratyczne przemiany, ze strony Polaków, z drugiej jednak strony Białoruś to nasz sąsiad, stąd też to co się dzieje w tym kraju leży w naszym interesie strategicznym. Póki co propaganda Aleksandra Łukaszenki próbuje kreować Polskę jako głównego wroga Białorusi.

Opublikowano w Magazyn

Wiele firm pracuje nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Termin jej pojawienia się pod koniec grudnia lub na początku stycznia może być dotrzymany - ocenił w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Szczepionka musi być nie tylko skuteczna. ale i bezpieczna - dodał.

Opublikowano w Magazyn
środa, 09 wrzesień 2020 12:56

Podbydgoskie jeziora zaczynają zanikać

W tym roku w mediach przebijał się temat suszy, problemy z tym związane są widoczne jednak od wielu lat – jak się okazuje jeden z większych problemów dotyczy Jeziora Borówno, dość popularnego miejsca wypoczynku dla bydgoszczan. W Jeziorze Borówno notuje się systematyczny spadek poziomu wody.

Opublikowano w Bydgoszcz
środa, 09 wrzesień 2020 09:57

Włocławek ma szansę na nowy dworzec

W ostatnim czasie opracowano projekt modernizacji dworca kolejowego we Włocławku, o którego modernizację społeczność lokalna zabiega od dawna, ale dopiero w ostatnim czasie prace ruszyły w kierunku realizacji inwestycji. Okazuje się jednak, że Włocławek może mieć jeszcze jeden budynek dworca, po drugiej stronie Wisły.

Opublikowano w Regionalne
środa, 09 wrzesień 2020 07:01

Również UKW stawia na nauczanie hybrydowe

Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wydał zarządzenie dotyczące prowadzenia zajęć dydaktycznych w semestrze zimowym. Zajęcia będą odbywały się w trybie hybrydową, podobną decyzję jeszcze w sierpniu podjął drugi z bydgoskich uniwersytetów – UTP. Dla UKW jest to decyzja bez precedensu.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Luty 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29            
  • Żyjemy w czasach przełomu jeżeli chodzi o pracę człowieka (opinia)

    Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci Ludzi Pracy – zostawmy już na boku jego całą genezę, aby nie przedłużać, a także zostawmy wypowiedzi z wieców politycznych, które zapewne się dzisiaj pojawią w przeróżnych miastach, bo żyjemy w czasie przełomu, który ciężko ,,ogarnąć” politykom żyjącym w perspektywie od wyborów do wyborów. Obserwujemy właśnie rewolucję widząc jak znikają jedne zawody, a w ich miejsce powstają kolejne.

  • Od tygodnia żyjemy w 2024 roku na ekologiczny kredyt

    Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Wiadomości z regionu