Jesteś tutaj: HomeNakielskiJest plan przywrócenia pociągów pomiędzy Bydgoszczą i Nakłem do końca miesiąca

Jest plan przywrócenia pociągów pomiędzy Bydgoszczą i Nakłem do końca miesiąca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 15 październik 2020 12:22

W nocy z 1 na 2 października doszło do poważnego podmycia torów na linii kolejowej nr 18, która łączy Bydgoszcz z Nakłem nad Notecią i Piłą. PKP PLK informuje, że trwają intensywne prace, które mają na celu przywrócić drożność szlaku, ruch pasażerski odbywa się z wykorzystaniem autobusowej komunikacji zastępczej.

Pociągi osobowe Regio dojeżdżają z Bydgoszczy do Zielończyna, a następnie pasażerowie przesiadają się na podstawione przez przewoźnika autobusy do Nakła. Stacja Zielończyn posiada bowiem infrastrukturę umożliwiającą zawracanie pociągów. W przypadku pociągów PKP Intercity autobusy wożą podróżnych ze stacji Bydgoszcz Główna do Nakła. Pociągi towarowe są kierowane natomiast objazdami, głównie z wykorzystaniem linii nr 203, która z Piły biegnie do Łęgu, gdzie krzyżuje się z linią nr 201 relacji Bydgoszcz – Gdynia.

 

Uszkodzenia infrastruktury są na tyle poważne, że będą wymagały najpierw przeprowadzenia badań, PKP PLK chce jednak wdrożyć na razie tymczasowe rozwiązania, które pozwolą wkrótce przywrócić ruch przynajmniej z wykorzystaniem jednego toru - Pracownicy pociągów sieciowych zdemontowali kilkaset metrów sieci trakcyjnej. Usuwany jest uszkodzony tor. Przygotowywana jest budowa tymczasowej konstrukcji. Niezbędne są m. in. badania geologiczne i prace projektowe. Budowa tymczasowej konstrukcji wsporczej umożliwi przywrócenie ruchu na linii jednym torem. W tym czasie odbudowany będzie przepust, który zapewni odpowiednie odwodnienie - odprowadzenie wody – informuje Przemysław Zieliński, rzecznik PKP PLK - Wstępnie ustalono, że pociągi wrócą na trasę jeszcze w końcu października. Przyczyną uszkodzenia linii było podmycie toru i nasypu kolejowego spowodowane zmianami w systemie wodnym poza terenem kolejowym.

 

Linia kolejowa nr 18 na odcinku Bydgoszcz Główna – Nakło nad Notecią jest obecnie też przedmiotem prac studialnych, które mają przygotować jej modernizację do osiągania prędkości rozkładowych 160 km/h, a nawet 200 km/h, co jest elementem przygotowania do wdrażania komponentu kolejowego CPK. Z Nakła ma bowiem odbijać nowa linia kolejowa nr 400, która pobiegnie do Koszalina.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Za nami wyborcza niedziela

    W niedzielę 25 lipca do urn wyborczych udała się część mieszkańców Tucholi, Kęsowa i Warlubia, za sprawą odbywających się tego dnia uzupełniajacych wyborów samorządowych. O wynikach tych wyborów oraz ich przyczynach piszemy poniżej.

  • Przez 30 lat liczebność narodu polskiego zmniejszy się o 4,5 mln. Zdaniem eksperta proponowane programy demograficzne pomogą minimalnie

    Polska już od 1998 roku notuje zbyt niski współczynnik dzietności kobiet, a od 2018 roku – ujemny przyrost naturalny. Pandemia COVID-19, która spowodowała duży wzrost liczby zgonów w IV kwartale ub.r., jeszcze ten trend przyspieszyła. Z kolei niepewność związana z SARS-CoV-2 wpłynęła negatywnie na plany prokreacyjne części potencjalnych rodziców, co – jak wynika z projektu Strategii Demograficznej – najprawdopodobniej w pełni objawi się w tym roku w postaci kolejnego spadku urodzeń. Ten trend ma zahamować opublikowany w czerwcu projekt Strategii Demograficznej 2040, jednak – jak ocenia ekspert Nowej Konfederacji – skuteczność tego typu polityk w krajach Europy Zachodniej jest aktualnie niewielka.

    Etykiety: demografia

Wiadomości z regionu