Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzeglad zagraniczny: Media publiczne w Europie i w Polsce

Przeglad zagraniczny: Media publiczne w Europie i w Polsce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 26 styczeń 2024 18:56
Przeglad zagraniczny: Media publiczne w Europie i w Polsce European Union 2020

W Polsce jesteśmy świadkami sporego zamieszania wokół mediów publicznych i sposób kompetencyjnych. W debacie publicznej brakuje jednak dyskusji o tym jak powinny wyglądać media publiczne, kto powinien pilnować ich niezależności od władzy. Kluczowe wyzwanie to jednak sprawić, aby były one od władzy publicznej niezależne. Widząc brak takiej debaty przygotowaliśmy specjalne wydanie Przeglądu Zagranicznego, które jest poświęcone temu jak uregulowały to państwa europejskie.

W przypadku Wielkiej Brytanii i Skandynawii, która dominuje w rankingach niezależności prasy, kluczowa jest mentalność. Tam bowiem społeczeństwo obywatelskie reaguje, gdy dochodzi od ingerencji władzy na media, w Finlandii premier musiał po takiej próbie podać się do dymisji. Tradycje wolnej prasy w Skandynawii sięgają jednak XVIII wieku, gdy Polacy nie mieli nawet państwa.

 

Niemieckie rozwiązanie z kolei w ciekawy sposób prawnie rozwiązuje zakusy polityków.

 

Warte obejrzenia

« Marzec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

    W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

  • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

    Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu