Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczArtykuły filtrowane wg daty: środa, 13 kwiecień 2022

Wielki Post dobiega końca, dzisiaj przypada Wielki Czwartek, który rozpoczyna okres świętego Triduum Paschalnego – jest to dzień wspomnienia ostatniej wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa. Po wieczerzy Chrystus zapowiedział co nastąpi w kolejnych dniach mówiąc: Bierzcie i jedzcie z Tego wszyscy: to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane. Rozpoczynające się dzisiaj Triduum może być wyjątkowe, bowiem w ostatnich latach uczestnictwo w tych liturgiach było znacznie utrudnione.

Opublikowano w Regionalne

- Brakuje golarek jednorazowych, czasami brakuje nawet papieru toaletowego – mówi nam Dominika Mackiewicz, wolontariuszka, która od wielu dni pomaga w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. W pierwszych dniach po rosyjskiej inwazji na Ukrainie w Bydgoszczy widoczne było duże zaangażowanie w niesieniu pomocy, od tego momentu minęło ponad półtora miesiąca, zaangażowanie zaczyna spadać, niestety potrzeb wciąż jest wiele.

Opublikowano w Bydgoszcz
środa, 13 kwiecień 2022 21:28

Katyń 1943 ogromna rana narodu polskiego

Poniższy tekst powstał przede wszystkim z myślą o czytelnikach ukraińskojęzycznych. Zawiera pewne analogie do ostatnich wydarzeń, w tym odkrycia masowych grobów w podkijowskiej Buczy, celem czego jest pokazanie, że pewna mentalność wśród Rosjan nadal się nie zmieniła. Główny cel publikacji to jednak przybliżenie Ukraińcom skali tragedii jakiej dopuszczono się na Polakach z rozkazu Stalina, a także niekorzystnych dla Polaków następstw politycznych.

Opublikowano w Magazyn

Сьогодні у Польщі відзначається Національний день пам'яті Катинської різні – 13 квітня 1943 року війська Вермахту виявили масові поховання польських офіцерів. За наказом Сталіна було вбито понад 20 000 польських офіцерів та представників польської еліти. Довгий час Росія не зізнавалася в тому що скоїла цей злочин, лише 1991 року вона визнала свою провину.

Brytyjski premier Boris Johnson i jego żona Carrie oraz minister finansów Rishi Sunak zostali powiadomieni we wtorek, że zostaną ukarani mandatami za złamanie restrykcji covidowych w czasie nieformalnych spotkań towarzyskich na Downing Street.

Opublikowano w Magazyn

- Wracamy do przeżywania Triduum Paschalnego w pełnej obfitości – podkreśla bp. Krzysztof Włodarczyk. Przez ostatnie dwa lata przeżywanie najważniejszych liturgii w roku było utrudnione, przed dwoma laty na Wielkanoc w kościołach mogło przebywać zaledwie pięciu wiernych, przed rokiem limit był większy, ale z uwagi na sytuację liturgię były ograniczane. W tym roku możemy powrócić do przeżywania Triduum poprzedzającego Wielkanoc, tak jak to robiliśmy w przeszłości.

Opublikowano w Bydgoszcz

13 kwietnia w Polsce obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej, tego dnia wspominamy ponad 20 tys. polskich oficerów, przedstawicieli naszych elit, w bestialski sposób zamordowanych przez Rosję sowiecką. Od 12 lat tego dnia wspominamy także osoby, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, z śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

Opublikowano w Inowrocław

Przez ostatni dobry miesiąc przez dworzec Bydgoszcz Główna przewinęły się tysiące ukraińskich uchodźców. Na dworcu od lutego działa punkt informacyjny, ale kluczową rolę odgrywają studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który w ramach wolontariatu pomagają jako tłumacze, przełamując barierę językową już na początku pobytu.

Opublikowano w Bydgoszcz

Kluczowym elementem zrewitalizowanego Rynku w Starym Fordonie ma być fontanna w kształcie koła o średnicy 22 metrów. Docelowo fontanna ma pracować w rytmie muzyki co będzie stanowić atrakcję samą w sobie, fontanna przypominać ma płytkie oczko wodne. Obecnie trwają ostatnie prace związane z montażem fontanny, wkrótce planowane jest przeprowadzenie próbnego rozruchu.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

    W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

  • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

    Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu