Jesteś tutaj: HomeMagazynCzy jesteśmy bliscy czarnego scenariusza? Brytyjscy naukowcy niezbyt optymistycznie pokazują Polskę

Czy jesteśmy bliscy czarnego scenariusza? Brytyjscy naukowcy niezbyt optymistycznie pokazują Polskę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 12 październik 2020 19:35
Czy jesteśmy bliscy czarnego scenariusza? Brytyjscy naukowcy niezbyt optymistycznie pokazują Polskę Fot: Martin Lopez

Z analiz brytyjskich naukowców z Imperial College London wynika, że najszybciej COVID-19 rozpowszechnia się w Wielkiej Brytanii, gdzie wskaźnik reprodukcji (R) wynosi 1.57, dalej mamy Armenię i Polskę z 1.40. Analizę Brytyjczyków przytacza Stanisław Maksymowicz na łamach Nowej Konfedercji, który uważa, że sytuacja epidemiczna wydarła się w Polsce spoza kontroli.

Z danych Ministerstwa Zdrowia na dzień 1 października wynika,że w województwie kujawsko-pomorskim wskaźnik R był najwyższy w kraju i wyniósł 1.69. Co to oznacza, że w skali naszego kraju 100 osób chorych na COVID, zaraża 140 kolejnych, przez co epidemia się rozwija.

 

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest dramatyczna. Przyrost nowych zachorowań na COVID19 staje się za duży, by system zdrowotny mógł w najbliższym czasie wydolnie walczyć z chorobą. Czarny scenariusz jest bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek – wskazuje Stanisław Maksymowicz, który krytykuje rząd i polityków, że dopuścili do ,,uśpienia czujności”, ale także apeluje do Polaków o zrozumienie powagi sytuacji i rozsądne zachowanie, aby zniwelować reprodukcję COVID-19 w Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców ten wskaźnik wynosi zaledwie 1.05, z kolei u Czechów, gdzie od jakiegoś czasu widoczne jest wyrwanie się sytuacji spod kontroli jest to 1.33.

 

Źródło: Imperial College London

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

    W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

  • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

    Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu