Jesteś tutaj: HomeMagazynKolejne przełomowe odrycia w walce z COVID-19

Kolejne przełomowe odrycia w walce z COVID-19

Napisane przez  PAP Opublikowano w Magazyn czwartek, 09 lipiec 2020 20:23
Kolejne przełomowe odrycia w walce z COVID-19 Fot: Martin Lopez

Międzynarodowy zespół badaczy zidentyfikował silnie działające przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 i poznał sposób ich powstawania. Zdaniem specjalistów, można je będzie wykorzystać do ochrony przed zakażeniem i leczenia COVID-19.

 

Jedną z podstawowych linii obrony organizmu przed koronawirusem jest produkcja niszczących go cząsteczek zwanych przeciwciałami. Naukowcy z Uniwersytetu Kolońskiego oraz ich koledzy z innych niemieckich ośrodków i Izraela dowiedzieli się, jak powstają przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2 i zidentyfikowali ich rodzaj, który silnie atakuje wirusa.

 

„Naszym celem było lepsze zrozumienie odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 i zidentyfikowanie silnie działających przeciwciał, których można byłoby użyć do zapobiegania i leczenia COVID-19” - mówi prof. Florian Klein, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w magazynie „Cell”.

 

„Zakładamy, że takie przeciwciała są skuteczne przez kilka tygodni i w tym czasie mogą chronić przed COVID-19” - dodaje dr Christoph Kreer, także jeden z autorów odkrycia.

 

Naukowcy przebadali produkujące przeciwciała limfocyty pobrane od 12 osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zdołali następnie odtworzyć 255 przeciwciał w laboratorium i przetestowali je pod kątem zdolności do neutralizowania koronowirusa. W ten sposób wykryli 28 przeciwciał działających na SARS-CoV-2.

 

Jak się okazało, nawet w próbkach krwi pochodzących sprzed pandemii naukowcy znaleźli limfocyty produkujące przeciwciała podobne do tych, które unieszkodliwiają SARS-CoV-2. Wskazuje to, że przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi można sprawnie wyprodukować, a szczepionka szybko zapewni ochronę - tłumaczą badacze.

 

Przeciwciała mogą być stosowane także w terapii, a także w ramach profilaktyki poekspozycyjnej, czyli u osób, które miały kontakt z zainfekowaną osobą. „Ta forma interwencji mogłaby być szczególnie przydatna do zatrzymywania lokalnych ognisk epidemii i zapobiegania postępom choroby u osób nią zagrożonych” - tłumaczy prof. Klein.

 

Naukowcy spodziewają się, że badania kliniczne przeciwciał będą prowadzone już pod koniec 2020 roku.

 

Więcej informacji na stronie:

 

https://www.dzif.de/en/neutralising-antibodies-battle-against-covid-19 (PAP)

 

mat/ ekr/

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu