Jesteś tutaj: HomeKruszwicaSołtys Grodztwa chce aby radni oddali pieniądze za komisję

Sołtys Grodztwa chce aby radni oddali pieniądze za komisję

Napisane przez  MojaKruszwica.pl Opublikowano w Kruszwica czwartek, 28 wrzesień 2023 21:31

Sołtys Grodztwa, Tomasz Frejliszek, skrytykował radnych podczas dzisiejszej Rady Miejskiej. W tym kontekście skierował uwagę przede wszystkim do przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Stefana Lewandowskiego, który zorganizował dwie komisje, "dzień po dniu".

- Na ostatniej sesji pan przewodniczący mówił, że komisja rolnictwa zebrała się dwa dni z rzędu z pewnych powodów. Po zbadaniu tej sprawy stwierdziłem, że wydatkowano z budżetu gminy ponad 2300 złotych za dwa spotkania trwające niecałą godzinę - mówił Tomasz Frejliszek.

 

Sołtys podkreślił, że sprawdził dostępność urzędników w danym okresie i stwierdził, że wystarczyłoby zorganizować jedno spotkanie Komisji Rolnictwa.

 

- Proszę przeprosić podatników za niepotrzebne dublowanie komisji. To wynika albo z braku wiedzy organizacyjnej przewodniczącego, albo z chęci wyciągnięcia większej sumy z budżetu gminy. Proponuję, aby radni zwrócili środki za jedno ze spotkań. Urzędnicy są dostępni i chętni do współpracy z komisją. Zostają powiadomieni o planowanych spotkaniach z miesięcznym wyprzedzeniem. To pokazuje niegospodarność przewodniczącego Komisji Rolnictwa - dodał Frejliszek, podkreślając, że po jego interwencji Komisja Budżetu spotyka się już tylko raz.

 

Sołtys odpowiedział również radnemu Grzegorzowi Stannemu, który krytykował go podczas ostatniej sesji.

 

- Radny Stanny zarzucił mi, że to przeze mnie ludzie krytykują radę i radnych. Przypominam radnemu o jego własnych słowach dotyczących strażaków i ich postępowania z pieniędzmi podczas wyjazdów. Krytykuje pan wydatki strażaków, ale nie ma problemu z wydatkowaniem środków z budżetu gminy przez radnych. To jest dwulicowość. Proszę przemyśleć swoje postępowanie - powiedział Frejliszek, który zaprosił jednocześnie przewodniczącego komisji rolnictwa na spotkanie z Wodami Polskimi w celu omówienia problemu terenów zalewowych na Grodztwie.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej, Aleksander Budner, odpowiedział na zarzuty sołtysa, podkreślając, że nie ma wpływu na decyzje radnych. 

 

- Radni są wybierani przez mieszkańców i przez nich będą rozliczani. Jeżeli działają zgodnie z regulaminem, nie zamierzam ich krytykować - stwierdził Aleksander Budner.

 

Stefan Lewandowski również odpowiedział na zarzuty wobec własnej osoby.

- Jeżeli ma pan do mnie jakieś uwagi, proszę je przedstawić na piśmie. Komisje nie zawsze mogą się zbierać w jednym dniu, ponieważ pojawiają się nowe tematy. Poza tym mam zaplanowane spotkanie służbowe. Czy muszę pana o tym informować? Czy zamierza pan decydować o działaniach komisji? - zapytał radny Lewandowski.

Warte obejrzenia

  • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

    W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

  • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

    Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu