Jesteś tutaj: HomeKruszwicaWojewoda opublikował uchwałę w sprawie diet kruszwickich radnych

Wojewoda opublikował uchwałę w sprawie diet kruszwickich radnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 11 wrzesień 2023 16:39

W piątek 8 września w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego została opublikowana uchwała ustalająca diety radny (wprowadzająca praktycznie ich podwyżki) dla radnych Rady Gminy Kruszwica - uchwała wchodzi w życie z dniem 25 listopada 2021 roku, zatem działa prawie dwa lata wstecz.

 

Na temat diet radnych w Kruszwicy pisaliśmy już kilka razy – uchwalona w listopadzie 2021 roku podwyżka okazała się zawierać błąd formalny (nie zapisano konieczności publikacji jej w Dzienniku Urzędowym), co rok później wytknęła Prokuratura Rejonowa w Inowrocławiu, kierując skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a ten z kolei w marcu 2023 roku unieważnił tamtą uchwałę. Radni w odpowiedzi na to w marcu ponownie uchwalili podwyżki, tym razem poprawiając wcześniejszy błąd. W tej sytuacji pojawiły się wątpliwości, iż skoro w okresie od listopada 2021 do marca 2023 uchwała podnosząca diety nie obowiązywała, to za ten okres radni powinni wysokość podwyżki zwrócić gminie.

 

Radni pod koniec sierpnia ponownie uchwalili podwyżkę, tym razem wpisując datę listopada 2021 roku. Zastanawiano się, czy wojewoda uchwałę unieważni z uwagi na działanie prawie 2 lata wstecz. Publikacja w Dzienniku Urzędowym pokazuje, że raczej wojewoda nie ma wobec tej uchwały wątpliwości (gdyby tak było nie powinna być publikowana). Teoretycznie ma jeszcze czas do końca września, aby unieważnić tę uchwałę. Nie można jednak wykluczyć , że dietom ponownie nie przyjrzy się prokuratura i sprawa nie trafi do sądu. Patrząc jednak praktycznie, nastąpi to już raczej w przyszłej kadencji.

 

Warte obejrzenia

  • Czy dojdzie do zmiany na fotelu marszałka? Na dzisiaj nie ma poważnych kontrkandydatów

    Piotr Całbecki marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego jest od 2006 roku, czyli za dwa lata może świętować dwudziestolecie na tym stanowisku. Na dzisiaj wydaje się on głównym kandydatem na kolejną kadencję. Po cichu słychać już w różnych środowiskach głosy ,,czas na marszałka” z Bydgoszczy, zapewne te głosy będą się pojawiać jeszcze bardziej wyraziście w kampanii wyborczej, ale będziemy je mogli traktować głównie jako kiełbasę wyborczą.

  • Celnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

    Protesty rolników nadal trwają – w naszym województwie blokowana jest chociażby spory fragment drogi ekspresowej S5. Przyjrzyjmy się problematyce o jakiej mówią rolnicy i temu jak to może zostać rozwiązane.

Wiadomości z regionu