Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Jesteśmy przygotowani spędzić święta głodując”

,,Jesteśmy przygotowani spędzić święta głodując”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław środa, 17 grudzień 2014 20:56

Około 200 osób blokowało po południu ruch na skrzyżowaniu ulic: Górniczej, Staszica i Poznańskiej. Protestowali oni wobec braku zainteresowania władz państwowych sytuacją w Inowrocławskich Kopalniach Soli ,,Solino”. Nowa forma protestu przyniosła efekt w postaci zaproszenia na spotkanie mediacyjne organizowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

 

Głodówka pracowników ,,Solino” trwa już od 58 dni, którą zbytnio nikt się nie przejmował. Dopiero zaostrzenie formy protestu doprowadziło do włączenia się mediację Ministerstwa Skarbu Państwa, gdyż właściciel IKS ,,Solino” PKN Orlen, z którym spór prowadzą pracownicy jest własnością państwa.

 

- Głodówka nie doprowadziła do zawarcia porozumienia, ale bez niej nie byłoby zaplanowanego na 19 grudnia spotkania – wyjaśnia Jerzy Gawęda z NSSZ Solidarność, radny powiatu inowrocławskiego.

 

Gawęda nie zgadza się z opinią wicepremiera Janusza Piechocińskiego, który na antenie TVP Bydgoszcz pozytywnie oceniał postawę wojewody Ewy Mes na rzecz rozwiązania sporu. Wojewoda odwiedziła protestujących przez te dwa miesiące dwukrotnie, ale nie przyniosło to żadnych efektów.

 

Jeżeli piątkowe spotkanie nie przyniesie przełomu, to głodówka będzie kontynuowana nawet w Wigilię – My jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Przygotowujemy szopkę i jesteśmy przygotowani spędzić święta protestując – zaznacza Jerzy Gawęda.

 

 

Protest spowodował odczuwalne dla kierowców utrudnienia w ruchu. Część z nich nie kryła oburzenia postawą związkowców, wiele osób wyraziło jednak zrozumienie , gdyż chodzi o walkę o miejsca pracy. Niektórzy kierujący pokazywali wobec protestujących znak solidarności.

 

Związkowcy domagają się przede wszystkim wypełnienia przez PKN Orlen zobowiązań inwestycyjnych wobec IKS Solino, co ma przełożyć się na wzrost zatrudnienia. Bezrobocie jest bowiem dość dużym problemem w Inowrocławiu i powiecie inowrocławskim.

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu