Jesteś tutaj: HomeInowrocławWroński obawia się o przyszłość finansową Inowrocławia

Wroński obawia się o przyszłość finansową Inowrocławia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 17 grudzień 2014 00:26

Radny Marcin Wroński zarzuca prezydentowi Inowrocławia i współpracującym z nim w poprzedniej kadencji radnym, że przyzwalają na dalsze zadłużanie miasta, co w jego opinii świadczy o braku troski o to, co będzie w przyszłości.

- W 2002 roku na jednego mieszkańca Inowrocławia przypadało 600 złotych miejskiego długu, a obecnie jest to kwota 1500 złotych. Jednak to nie koniec procesu zadłużania miasta – atakuje władze lider Nowego Inowrocławia Marcin Wroński. Szacuje on dług Inowrocławia na 100 mln zł, gdy w 2002 roku, gdy władze obejmował prezydent Ryszard Brejza było to około 45 mln zł.

 

W sierpniu, czyli jeszcze w poprzedniej kadencji, radni koalicji wyrazili zgodę na emisję obligacji o wartości 10 mln zł, a te w przyszłości będzie trzeba spłacić, stąd też wzrosną zobowiązania finansowe miasta.

 

Wroński najbardziej ubolewa jednak, że ponad 1/3 środków pozyskanych na drodze obligacji nie trafi na inwestycje, lecz na spłatę innych długów.

 

- Refinansowanie, bądź rolowanie długu, bo tak faktycznie nazywa się to działanie w ekonomii jest bardzo niebezpieczne dla finansów miasta. Świadczy to o bardzo złej kondycji finansowej Inowrocławia, a wynika z braku innych źródeł finansowania bieżących zobowiązań – wyjaśnia Marcin Wroński.

 

Wzywa on prezydenta i radnych do szukania oszczędności. Wroński proponuje między innymi zmniejszenie liczby wiceprezydentów, wiceprzewodniczących Rady Miejskiej oraz liczbę komisji (przewodniczący każdej z komisji otrzymuje do diety radnego dodatek funkcyjny).

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu