Jesteś tutaj: Home

Bydgoszczanie w czołówce jeżeli chodzi o zadłużenie. Inowrocław też znajduje się wysoko

Napisane przez  Ł.R. / na podstawie BIG InfoMonitor Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 06 listopad 2022 00:41
Bydgoszczanie w czołówce jeżeli chodzi o zadłużenie. Inowrocław też znajduje się wysoko Fot: Bartosz Bieliński

87,8 mln zł – to łączny dług mieszkaniowy bydgoszczan, ze średnim zadłużeniem przekraczającym 30 tys. zł wynika z raportu Rejestru Dłużników BIK InfoMonitor. Na drugi mmiejscu znajdujá sie warszawiacy, których łączny dług przekracza 31 mln zł. Bydgoszcz biję pod tym względem Warszawę jednak ponad dwukrotnie. Co istotne BIG InfoMonitor zadłużenie mieszkaniowe wszystkich Polaków szacuje na 194,5 mln zł, czyli odpowiadamy za około 45% całego zadłużenia Polaków.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co szósty Polak, pomimo posiadanych oszczędności, zalegał w ostatnim półroczu z płatnością bieżących zobowiązań, w tym z rachunkami za czynsz. Co drugi musiał po nie sięgnąć w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb (49 proc.), z czego co siódmy opłacał z budżetu na czarną godziną stałe opłaty jak np. zobowiązania czynszowe. Co szósta osoba zamieszkująca średnie, duże i wielkie miasto płaciła za czynsz z oszczędności, a co dziewiąta choć posiadała oszczędności i tak opóźnia płatności za mieszkanie. – Sytuacja ta pokazuje, jak w wyniku inflacji pogorszyły się warunki finansowe wielu Polaków i jednocześnie jak może to w niedalekiej przyszłości wpłynąć jeszcze bardziej negatywnie na finanse zarządzających lokalami. Za nieopłacone czynsze można przeprowadzić wiele koniecznych remontów i zrealizować inwestycje poprawiające standard budynków, co pozwoliłoby podnieść komfort życia mieszkańców. Dlatego przede wszystkim potrzebna jest motywacja. Niestety, wielu zadłużonym mieszkańcom jej brakuje. Wydaje im się, że niezapłacenie czynszu nie rodzi żadnych nieprzyjemnych skutków. By skłonić ich do zapłaty trzeba wyprowadzić ich z tego przekonani - zaznacza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

 

Z raportu i wypowiedzi Grzelczaka wynikać może, że bydgoskie spółdzielnie i samorząd niewystarczająco mobilizuje dłużników do spłaty zobowiązań.

 

Wysokie zadłużenie bydgoszczan sprawia, że województwo kujawsko-pomorskie jest najbardziej zadłużonym w Polsce, ale w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych miast znajdziemy na 6 miejscu Inowrocław – z zadłużeniem mieszkańców powyżej 6,1 mln zł.

 

Dla porównania stolice sąsiednich województwa jak Gdańsk mają zadłużenie na poziomie 248 tys. zł oraz Poznań nieco ponad 322 tys. zł.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie