Jesteś tutaj: Home

Zrewitalizowany skwer upamiętnia wybitnego lekarza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 01 październik 2022 13:02
Zrewitalizowany skwer upamiętnia wybitnego lekarza Fot: UMB

Profesor Józef Kałużny to legenda polskiej okulistyki, a także osoba oddana Bydgoszczy, co nie zawsze jest ekspoowane. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce wykonał wszczepienie sztucznych soczewek tylnokomorowych po usunięciu zaćmy, natomiast w 2000 roku polscy okuliści pod jego wodzą jako pierwsi na świecie zastosowali koherencyjną tomografię optyczną. Reprezentował Polskę w Europejskiej Radzie Okulistyki oraz w Radzie Towarzystw Medycznych w Brukseli.

W piątek odbyła się uroczystość otwarcia zrewitalizowanego skweru im. prof. Józefa Kałużnego, który znajduje się w kwadracie pomiędzy ulicami Królowej Jadwigi, Focha oraz Grottgera. Ta przestrzeń miasta od dawna wołała o rewitalizację, punktem przełomowym okazało się nadanie imienia prof. Kałużnego temu skwerowi przez radnych.

 

- Dzisiaj szczególny dzień otwarcia skweru im. prof. Józefa Kałużnego po rewitalizacji. Wierzymy, że miejsce to, stanie się celem częstych spacerów bydgoszczan, którzy odpoczywając w otoczeniu zieleni będą mogli przy okazji jeszcze lepiej poznać sylwetkę tego niezwykłego, do końca oddanemu swojemu powołaniu i swoim pacjentom lekarza – mówił podczas otwarcia wiceprezydent Sztybel.

 

Profesora na skwerze upamiętnia tablica pamiątkowa, w tym roku stanie też pomnik przedstawiający anatomię oka. Otwarcie skweru zbiegło się z okulistyczną Konferencją Naukowo-Szkoleniową OCT, która odbywa się w Bydgoszczy, na której również uczczono postać prof. Kałużnego.

 

 

Służył Bydgoszczy

Naukowo prof. Józef Kałużny związany był najbardziej z bydgoską Akademią Muzyczną, która później znalazła się w strukturach UMK. Przed dobrą dekadą angażował się w tworzenie stowarzyszenia Metropolia Bydgoska, chcąc pokazać, że Bydgoszcz posiada potencjał metropolitalny, do którego nie potrzebny jest Toruń. Przypomnijmy, że właśnie w tamtym okresie doszło w Bydgoszczy do zmiany mentalności, odejścia od lansowanej wcześniej koncepcji Dwumiasta, na rzecz budowania metropolii, w której centrum znajdzie się Bydgoszcz.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: