Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzedstawiciele portów znad Bałtyk i Adriatyku o przyszłości logistyki będą rozmawiać w Bydgoszczy

Przedstawiciele portów znad Bałtyk i Adriatyku o przyszłości logistyki będą rozmawiać w Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 październik 2022 00:19

,,Łącząc Bałtyk-Adriatykiem” - pod takim hasłem w poniedziałek 10 października odbędzie się II Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawieniczym. Po raz drugi na to wydarzenie zaprasza Nowy Bursztynowy Szlak. Będzie to okazja, aby porozmawiać o przyszłości logistyki w zmieniającej się rzeczywistości międzynarodowej oraz roli w niej Bydgoskiego Węzła Logistycznego. Będziemy rozmawiać w obecności przedstawicieli portów morskich w Gdyni i Koprze nad Bałtykiem.


Unia Europejska znajduje się obecnie na etapie finalizacji przeglądu pierwszej dekady funkcjonowania sieci TEN-T, która obowiązuje od 2013 roku i ustala główne korytarze transportowe w Europie, bowiem niedawno zawarto porozumienie z Ukrainą w sprawie włączenia w przyszłości tego kraju do TEN-T, natomiast od wielu lat takie porozumienie obowiązuje też z Turcją. Przez te 10 lat wiele zmieniło się też w kujawsko-pomorskim, od kilku lat wdrażana jest koncepcja budowy terminalu Bydgoszcz-Emilianowo, dzięki któremu Bydgoszcz ma szansę się stać jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w Europie.

 


W dokumentach Unii Europejskiej Bydgoszcz zalicza się do najważniejszych węzłów w Europie, ale uznawana jest jako węzeł sieci kompleksowej (z planem wdrażania do 2050 roku), Bydgoszcz ma jednak ambicje bycia węzłem sieci bazowej (z planem wdrożenia do 2030 roku), które może zrealizować budowa planowanego terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo, z tego też powodu Nowy Bursztynowy Szlak wsparty przez szereg samorządów wiosną skierował petycję do Parlamentu Europejskiego o uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej.


Dyskusja poświęcona tym staraniom będzie jednym z elementów październikowego Forum. Swój udział w panelu zapowiedzieli już europoseł Kosma Złotowski, członek komisji TRANS i PETI oraz wicedyrektor w Ministerstwie Infrastruktury Jakub Siwiński, w kontekście działań podejmowanych na szczeblu Rady Unii Europejskiej przez polski rząd.

 

O przyszłości korytarza Bałtyk-Adriatyk będziemy dyskutować z przedstawicielami portu morskiego w Gdyni, którzy zapowiedzieli swoją obecność oraz z przedstawicielem portu morskiego w Koprze nad morzem Adriatyckim, który posiada potencjał również dla przeładunków w wymianie handlowej z Chinami.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera zaprezentuje natomiast po raz pierwszy na publicznym forum koncepcję utworzenia Parku Przemysłowego Emilianowo, który objąłby tereny trzech gmin: Nowej Wsi Wielkiej, Bydgoszczy i Solca Kujawskiego.

 

Pełen program konferencji:

https://bursztynowyszlak.eu/index.php/2022/09/10/zapowiedz-ii-bydgoskie-forum-bursztynowego-szlaku


Patronat honorowy: Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Komisja Infrastruktury Sejmu RP.

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu