Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz najprawdopodobniej straci trzech radnych

Bydgoszcz najprawdopodobniej straci trzech radnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 03 październik 2022 08:51

Dzisiaj Rada Miasta Bydgoszczy liczy 31 radnych, których wybiera się w 6 okręgach. Wszystko wskazuje, że w kolejnej kadencji będzie ich tylko 28. Wynika to z tego, że Bydgoszcz się wyludnia.

Według Narodowego Spisu Powszechnego z ubiegłego roku, którego wyniki niedawno opublikował GUS dla gmin i powiatów – Bydgoszcz liczy 337,6 tys. mieszkańców, wciągu dekady od spisu z 2011 roku ubyło nas 26 tys. Swój rejestr ludności prowadzi też Komisarz Wyborczy, z tego rejestru wynika, że populacja Bydgoszczy to już tylko 300 tys. i 907 mieszkańców. Różnice pomiędzy GUS-em i Krajowym Biurem Wyborczym wynikają z metodyki, na potrzeby statystyczne wykorzystuje się dane GUS, ale już na potrzeby wyborcze wykorzystuje się rejestr KBW.

 

Zgodnie z ustawą w gminach powyżej 200 tys. mieszkańców wybiera się 25 radnych oraz za każde rozpoczęte 100 tys. kolejnych 3. Z racji tego, że Bydgoszcz ma ponad 300 tys. mieszkańców to jest to 25 + 3 + 3, ale jeżeli liczba mieszkańców do wyborów samorządowych skurczy się już o 907, co jest prawdopodobne będziemy mieli 3 radnych mniej.

 

Rewolucja wyborcza w Bydgoszczy

Przez szereg ostatnich wyborów radnych wybieraliśmy w 6 okręgach, na które podzielono Bydgoszcz, do których mieszkańców W 5 okręgach wybiera się po 5 radnych, w okręgu fordońskim 6. Po zmniejszeniu ogólnej liczby radnych przełoży się to na kształt okręgów, który będą musieli uzgodnić radni obecnej kadencji. Zmiany granic okręgów będą musiały się opierać o zasadę, aby współczynnik mieszkańców wypadających na jednego radnego w całym mieście był taki sam.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu