Jesteś tutaj: Home

Informacja o pochówku ,,wampirzycy” pod Bydgoszczą obiegła świat. O sprawie pisze The Washington Post

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 wrzesień 2022 00:03
Informacja o pochówku ,,wampirzycy” pod Bydgoszczą obiegła świat. O sprawie pisze The Washington Post Materiały prasowe

Na początku września we wsi Pień w podbydgoskiej gminie Dąbrowa Chełmińska archeologowie odkryli nietypowy pochówek z XVII wieku. Sensacyjny sposób pochówku wskazuje, że ówcześni musieli wierzyć, że zmarła była wampirem lub miała nadprzyrodzone moce. O tym odkryciu robi się coraz głośniej na całym świecie, ostatnio napisał o nim amerykański The Washinton Post w publikacji pt. ,,‘Vampire’ grave shows 17th-century fear of women who ‘didn’t fit in’”.


The Washington Post to największa i najstarsza gazeta codzienna w stolicy Stanów Zjednoczonych, jednocześnie posiada czwarty największy nakład w USA. Powyższy tytuł można tłumaczyć, iż w XIX wieku panował strach przed odbiegających od ówczesnych norm kobiet. Dalej publikacja wspomina, że na szyi zmarłej znajdował się sierp, który miał doprowadzić do odcięcia głowy w momencie obudzenia się, a także kłódkę na palcu u nogi.

 

 

W publikacji wypowiada się Stacey Abbot, pisarka, autorka horrorów m.in. ,,Nieumarłych Apokalipsy” o wampirach i zombie. W jej opinii w tamtym czasach o bycie wampirami oskarżano osoby, które nie pasowały np. osoby ze zdeformowaniami i wyrzutków. Chciano dopatrywać się w nich nadprzyrodzonych wyjaśnień

 

Z kolei brytyjski historyk i badaczka zjawisk paranormalnych Bethan Briggs-Miller wskazuje, że nie jest przypadkiem, że ten gróp znaleziono na uboczu drogi, a nie cmentarzu, bowiem wówczas nie wolno było chować oskarżanych o wampiryzm w pobliżu innych osób lub na ziemi uznanej za poświęconą. Jej zdaniem niekiedy do posądzenia o wampiryzm i czary wystarczyło coś błahego – np. odmowa zawarcia małżeństwa lub problemy z miesiączką.

 

The Washington Post poświęcił temu zagadnieniu nie taką krótką publikację, prosząc o opinie pisarkę i badaczkę zjawisk paranormalnych, dodatkowo opisując historię wierzeń w wampiry, która wywodzić się może z greckiej mitologii oraz wspomina, że szczególnie podatni w wierzenie w wampiry byli mieszkańcy Europy Środkowej.

 

Wiarę w wampiry krytykowały dokumenty Kościoła katolickiego, ale podania o wampirach znajdziemy jeszcze w literaturze z końcówki XIX wieku – w 1893 roku Otto Knoop podejrzewał o bycie wampirem właściciela ziemskiego z Iwna pod Szubinem.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie