Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpór kierowców MZK z ZDMiKP o niedziałające terminale sprzedające bilety

Spór kierowców MZK z ZDMiKP o niedziałające terminale sprzedające bilety

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 wrzesień 2022 10:38

W Bydgoszczy od kilku lat za przejazd autobusem lub tramwajem możemy zapłacić bezdotykowo kartą płatniczą – Bydgoszcz obok Wrocławia jest pionierem we wdrażaniu tej technologii, która jak wynika ze statystyk nad Brdą staje się coraz popularniejszą formą płacenia za przejazdy, natomiast można powiedzieć, że powoli tradycyjne bilety przechodzą do lamusa. Problem zaczyna się gdy terminal nie działa – problem tylko dla pasażera.

 

Podróżny staje wówczas przed dylematem wysiąść i nie zdążyć do miejsca docelowego lub ryzykować spotkanie z kontrolerem i sporą karę za brak biletu. W Łodzi regulamin jest tak skonstruowany, że w przypadku awarii terminalu pasażer nie ponosi odpowiedzialności, natomiast bydgoski ZDMiKP ma twarde stanowisko – posiadanie biletu to obowiązek pasażera.

 

Kierowcy mają powoli tego dość

Część pasażerów, gdy nie może kupić biletu z powodu awarii terminala zgłasza się do kierowców, niekiedy mając nawet pretensje. Ostatnio kierowcy i motorniczowie postanowili na to zareagować i jeżeli urządzenie nie działa jak należy, to zaklejają je kartką z napisem ,,Biletomat nieczynny” oraz informacją, że reklamacje można składać do ZDMiKP, podany jest też numer telefonu.

 

Biletomaty dostarcza prywatny podmiot Mennica Polska, który zawarł na to umowę z ZDMiKP – dokładniej do rzecznika prasowego.

 

Pasażerowi nie specjalnie to pomaga

Sprawdziliśmy do jakiej dokładnie komórki ZDMiKP jest przypisany to numer telefonu i okazuje się, że jest to numer rzecznika prasowego. Pod tym numerem co prawda można próbować wyrażać swoje niezadowolenie, ale zalegalizować przejazd może być bardzo ciężko, a wydaje się, że z punktu widzenia pasażera takiej pomocy w tym momencie potrzebuje.

 

Na terminalu, gdy jest włączony, a nie koniecznie działają jego wszystkie funkcję widoczny jest numer serwisowy do Mennicy Polskiej (być może warto go przede wszystkim ekspononować), tam pasażer może zgłosić faktycznie nie działający terminal, wówczas informację o tym przekazuje się do działu technicznego w celu próby jego zdalnej naprawy. Jest to jednak ogólnopolska infolinia, zatem dodzwonienie zajmuje kilkanaście, albo i nawet więcej minut.

 

Mamy zatem przerzucanie się, które problemu dla pasażerów nie rozwiązuje. Można odnieść wrażenie, że zarówno ZDMiKP oraz bydgoscy samorządowcy tego problemu nie są świadomi. Dopóki nie nabędą świadomości podróż bydgoską komunikacją publiczną zawsze będzie miała elementy hazardu.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu