Jesteś tutaj: Home

Europejska Noc Muzeów z nowymi bydgoskimi lokacjami (program)

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 maj 2022 00:51

Jutro – 14 maja – odbędzie się kolejna Europejska Noc Muzeów, tym razem według starego sprawdzonego sposobu, w ramach którego będziemy mogli przez cały sobotni wieczór  odwiedzać ekspozycje muzealne (w większości wypadków bezpłatnie, Muzeum Okręgowe pobiera symboliczne 1 zł). To takie otwarcie się muzealników na mieszkańców. Ostatnie dwa lata taka formuła nie była możliwa, z powodu pandemii COVID-19.

 

W bydgoską Europejską Noc Muzeów tradycyjnie angażują się obiekty należące do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Tradycyjnie będzie można odwiedzić Expolseum, a także inne obiekty muzealne jak: Muzeum Wodociągów, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Kanału Bydgoskiego i wiele innych.

 

W tym roku pierwszy raz Europejska Noc Muzeum zawita do reprezentacyjnej siedziby Muzeum Okręgowego przy ulicy Gdańskiej 4, który w czasie pandemii został po gruntownym remoncie i dobudowie nowego skrzydła, oddany do użytku. W sobotę w tym gmachu będą królowały klimaty japońskie, będzie wykład o słynnej sztuce Mandze, będzie można zobaczyć japońskie animacje, a także japońskie inspiracje patrona muzeum mistrza Leona Wyczółkowskiego – Będziemy mogli wejść w świat pejzaży Leona Wyczółkowskiego, który inspirował się Japonią – wyjaśnia Natalia Szczerbińska.

 

Debiut w ENM przeżyją też Młyny Rothera, które co prawda jeszcze nie mają stałych wystaw, ale na najbliższą sobotę atrakcji nie zabraknie – Przygotowaliśmy dla państwa ,,laboratorium na jedną noc”. Będą pokazy popularno-naukowe – zapowiada Anna Stempska – Będą one prowadzone przez profesora Pytalskiego.

 

Pełen program można pobrać poniżej:

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie