Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ogranicza wspieranie renowacji zabytków

Bydgoszcz ogranicza wspieranie renowacji zabytków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 maj 2022 06:46
Gdańska 96 Gdańska 96 Fot: CC0 by Pit1233

Co roku bydgoski samorząd przyznaje dotacje na remonty konserwatorskie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W 2022 roku zgodnie z decyzją Rady Miasta z kwietnia suma przyznanych dotacji wyniesie 0,5 mln zł. Dla porównania w roku ubiegłym dotacje konserwatorskie przekroczyły 1,3 mln zł.

Główna przyczyna oszczędności to niekorzystne zmiany podatkowe, które uderzają w finanse samorządów. W rezultacie radni przyznali trzy dotacje: na remont kamienicy przy ulicy Gdańskiej 96 na kwotę 196 tys. zł (warto wspomnieć, że kamienicę zaprojektował bydgoski mistrz architektury Józef Święcicki), co stanowi 47% wartości remontu; 212 tys. zł na remont kamienicy narożnej przy ulicach Pomorskiej i Hetmańskiej co stanowi 38,5% wartości remontu oraz 92 tys. na remont kamienicy przy ulicy Śląskiej 11, co stanowi 34% wartości remontu.

 

W ubiegłym roku przyznano ponad 20 dotacji, przy czym wiele było projektów na niższe kwoty, gdzie w wielu przypadkach dotacja była niższa niż 10 tys. zł.

 

Dotacje konserwatorskie przyznaje co roku też Sejmik Województwa, w tym roku dla całego województwa kujawsko-pomorskiego była to kwota ponad 1,1 mln zł, w Bydgoszczy beneficjentami były głównie parafie: Parafia Józefa Rzemieślnika otrzymała blisko 100 tys. zł dotacji; parafia św. Antoniego z Padwy ok. 120 tys. zł dotacji; parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (Plac Piastowski) ok. 210 tys. zł dotacji (na dwa projekty); parafia św. Piotra i Pawłą na remont dachu blisko 150 tys. zł dotacji oraz parafia Miłosierdzia Bożego około 40 tys. zł dotacji. Patrząc jednak terytorialnie, to więcej na bydgoskie zabytki desygnował budżet miasta.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu