Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ogranicza wspieranie renowacji zabytków

Bydgoszcz ogranicza wspieranie renowacji zabytków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 maj 2022 06:46
Gdańska 96 Gdańska 96 Fot: CC0 by Pit1233

Co roku bydgoski samorząd przyznaje dotacje na remonty konserwatorskie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W 2022 roku zgodnie z decyzją Rady Miasta z kwietnia suma przyznanych dotacji wyniesie 0,5 mln zł. Dla porównania w roku ubiegłym dotacje konserwatorskie przekroczyły 1,3 mln zł.

Główna przyczyna oszczędności to niekorzystne zmiany podatkowe, które uderzają w finanse samorządów. W rezultacie radni przyznali trzy dotacje: na remont kamienicy przy ulicy Gdańskiej 96 na kwotę 196 tys. zł (warto wspomnieć, że kamienicę zaprojektował bydgoski mistrz architektury Józef Święcicki), co stanowi 47% wartości remontu; 212 tys. zł na remont kamienicy narożnej przy ulicach Pomorskiej i Hetmańskiej co stanowi 38,5% wartości remontu oraz 92 tys. na remont kamienicy przy ulicy Śląskiej 11, co stanowi 34% wartości remontu.

 

W ubiegłym roku przyznano ponad 20 dotacji, przy czym wiele było projektów na niższe kwoty, gdzie w wielu przypadkach dotacja była niższa niż 10 tys. zł.

 

Dotacje konserwatorskie przyznaje co roku też Sejmik Województwa, w tym roku dla całego województwa kujawsko-pomorskiego była to kwota ponad 1,1 mln zł, w Bydgoszczy beneficjentami były głównie parafie: Parafia Józefa Rzemieślnika otrzymała blisko 100 tys. zł dotacji; parafia św. Antoniego z Padwy ok. 120 tys. zł dotacji; parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (Plac Piastowski) ok. 210 tys. zł dotacji (na dwa projekty); parafia św. Piotra i Pawłą na remont dachu blisko 150 tys. zł dotacji oraz parafia Miłosierdzia Bożego około 40 tys. zł dotacji. Patrząc jednak terytorialnie, to więcej na bydgoskie zabytki desygnował budżet miasta.

 

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • Nowa Szóstka Wyborcza Portalu Kujawskiego

  Podobnie jak przed czterema laty chcemy zaproponować kandydatom poparcie wypracowanych przez nas sześciu postulatów, jako swego rodzaju kontraktu wyborczego ponad podziałami politycznymi. Zachęcamy kandydatów do zainteresowania się nimi i rozważenia ich poparcia, my na pewno będziemy natomiast ich z tego rozliczać.

 • Kobiety nie są równie ważne jak mężczyźni (Ranking feminizacji list wyborczych)

  Równouprawnienie – to dość popularny slogan polityczny, w szczególności po lewej stronie sceny politycznej, ale jak spojrzymy na reprezentację okręgu bydgoskiego w Sejmie, to panie stanowią zaledwie 25% stanu osobowego posłów. Jak spojrzymy na listy wyborcze – żadna z kobiet nie jest liderką listy!

Wiadomości z regionu