Jesteś tutaj: Home

Bydgoski MOPS przekazał bydgoszczanom prawie 700 tys. zł za przyjęcie Ukraińców. Zmieniają się zasady

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 maj 2022 14:55

Przyjęta przez parlament specustawa zakładała, że każdy przyjmujący uchodźcę z Ukrainy pod swój dach otrzymać może za każdy dzień pobytu 40 zł zapomogę przez okres dwóch miesięcy. MSWiA zmieniło rozporządzenie wydłużając możliwy czas pomocy nawet do 4 miesięcy, czyli 120 dni. Przy czym zmieniła się istotna formalność.

Wnioski o zapomogi za okres od 29 kwietnia wymagają podania numeru PESEL uchodźcy. Za uchodźcę zgodnie z przepisami uznaje się osobę, która przekroczyła jakąkolwiek granicę ze strony ukraińskiej po 26 lutego. Wcześniej dający schronienie uchodźcom mogli otrzymywać zapomogę bez posiadania przez uchodźcę numeru PESEL. MSWiA zapewne uznało, że do 29 kwietnia minęło wystarczająco czasu, aby każdy zainteresowany uchodźca uzyskał ten numer, który uprawnia też do innych świadczeń, przede wszystkim jednorazowej pomocy w kwocie 300 zł.

 

Zapomogę 40 zł dla przyjmujących uchodźców w Bydgoszczy wypłaca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Do tej pory bydgoszczanom wypłacono 692 tys. zł z tego tytułu.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie