Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch uzależnia rating Bydgoszczy od rekompensat rządu za Polski Ład

Fitch uzależnia rating Bydgoszczy od rekompensat rządu za Polski Ład

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 maj 2022 20:58

Fitch Ratings podtrzymał ocenę ratingową Bydgoszczy na poziomie międzynarodowym AA-, utrzymując Bydgoszcz podobnie jak pozostałe duże miasta na liście obserwacyjnej, co jest pokłosiem zmian w podatku dochodowym jakie wprowadził rząd i zamierza wprowadzić. Jak można wyczytać z oceny ratingowej . Rating to przede wszystkim określenie wiarygodności kredytowej i finansowej ocenianej jednostki, czym wyższy rating, tym możliwe uzyskiwanie kredytów inwestycyjnych na lepszych warunkach.

 

Fitch Ratings zauważył również, że w ostatnich miesiącach zadłużenie Bydgoszczy spadło poniżej 1 mld zł, do 952 mln zł w 2021 roku.

 

Zdaniem Fitch Ratings dzisiaj największą niepewność dla Bydgoszczy wywołuje planowane obniżenie od 1 lipca podatku dochodowego z 17% do 14, bowiem wpływy z PIT to jedne z kluczowych źródeł finansowania miast - odzwierciedla naszą niepewność co do możliwego wpływu reformy fiskalnej „Polski Ład” na budżet Bydgoszczy – czytamy w ratingu.- Przewidywane zmiany wpłyną przede wszystkim na system finansowania polskich gmin, dodatkowo zmniejszając ich dochody podatkowe, które już w pierwotnej wersji reformy podatkowej miały być niższe.

 

Fitch wskazuje, że jest to czynnik ryzyka, jednocześnie jednak zaznacza, że na dzisiaj jest w tej sprawie wiele niewiadomych - Na chwilę obecną trudno oszacować, czy proponowana ostatnio nowelizacja ustawy może jeszcze bardziej zwiększyć różnicę między spadkiem dochodów, a rekompensatą z budżetu państwa, ponieważ szczegółowe rozwiązania ustawy nie są obecnie znane. Gminy będą zmuszone do podjęcia dalszych działań zapobiegawczych, takich jak podwyższenie podatków i opłat lokalnych oraz ograniczenie wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów.

 

Wynika z tego najprościej wyjaśniając, że na dzisiaj mamy głównie hasłową zapowiedź obniżenia podatku dochodowego, bez opracowania konkretnych projektów ustaw, co nie pozwala ocenić na ile rząd w inny sposób zrekompensuje samorządom tę stratę. Fitch ocenia też, że Bydgoszcz nawet w przypadku mniej korzystnych rekompensat, jest wstanie w perspektywie kilku lat przy dobrej koniunkturze odrobić stratę - Polski Ład zmniejszy wpływy Bydgoszczy z podatku PIT o 14% w 2022 r., ale dobra koniunktura gospodarcza powinna sprzyjać odbudowie tych wpływów w perspektywie średnio- i długoterminowej, a Bydgoszcz nadal będzie osiągać ponadprzeciętne dochody podatkowe na mieszkańca

 

Fitch obniżenie ratingu Bydgoszczy lub usunięcie miasta z listy obserwacyjnej (co odebrane byłoby przez rynki jako poprawienie sytuacji finansowej) uzależnia od propozycji rekompensujących rządu.

 

Fitch wskazuje też, że czynnikiem ryzyka dla finansów Bydgoszczy jest to, że w 90% miasto zadłużone jest w złotówkach, z tego w 78% według zmiennej stopy, zatem podwyżki stóp procentowy są również czynnikiem ryzyka.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu