Jesteś tutaj: Home

UKW obchodzi dzisiaj swoje święto. Myślami z ukraińskimi uniwersytetami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 kwiecień 2022 15:32

We wtorek Uniwersytet Kazimierza Wielkiego obchodził swoje święto, w tym roku na pewno inne niż poprzednie, bowiem po dwóch latach pandemii można było się zebrać w auli Copernicanum bez większego skrępowania i maseczek. Nie sposób jednak było nie zauważyć, że w sąsiedniej Ukrainie trwa wojna.

 

Święto Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego obchodzone jest przy okazji rocznicy koronacji króla Kazimierza III Wielkiego, która miała miejsce 25 kwietnia.

 

W 2019 roku gościem honorowym uroczystości był prof. Igor Zhurba z Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, największej uczelni na Podolu. Obecnie ta uczelnia boryka się bezpośrednio z wojną. Do wydarzenia z 2019 roku w swoim przemówieniu nawiązał rektor UKW prof. Jacek Woźny - Otrzymał gratulacje, prezenty od nas, złożyliśmy podziękowania za dotychczasową współpracę. Myślę, że o tym też powinniśmy dzisiaj pamiętać – udzielmy naszego uniwersyteckiego wsparcia bratniej Ukrainie oklaskami.

 

Po tych słowach przez dłuższy czas słychać było tylko oklaski. Współraca UKW z Chmielnickim Uniwersytetem Narodowym  budowana była od wielu lat.

 

Rektor Woźny mówił o zaangażowaniu społeczności akademickiej czy to w czasie pandemii np. w szycie maseczek oraz w ostatnim czasie w wolontariat na rzecz uchodźców. Przed dwoma tygodniami pokazywaliśmy reportaż jak studenci z UKW pełnią rolę tłumaczy na dworcu Bydgoszcz Główna, służąc tak naprawdę pomocą w rozwiązywaniu wielu problemów z jakimi borykają się uchodźcy. Społeczność UKW angażuje się też w niezwykle potrzebną w tym czasie pomoc psychologiczną.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.