Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLufthansa raczej w tym roku nie wróci. Jakie perspektywy przed bydgoskim lotniskiem?

Lufthansa raczej w tym roku nie wróci. Jakie perspektywy przed bydgoskim lotniskiem?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 kwiecień 2022 00:48
Lufthansa raczej w tym roku nie wróci. Jakie perspektywy przed bydgoskim lotniskiem? Fot: PLB

Rok 2019 był drugim z rzędu, w którym przekroczono na bydgoskim lotnisku ponad 400 tys. obsłużonych pasażerów, pierwsze tygodnie 2020 roku dawały nadzieję na przebicie kamienia milowego na poziomie 0,5 mln pasażerów. Niestety pandemia wszystko pokrzyżowała i rok ubiegły zakończyliśmy poniżej 100 tys. pasażerów. Jakie są perspektywy na odbicie się? I co czeka bydgoskie lotnisko w najbliższych dniach?

We wtorek na Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz Tomasz Moraczewski. Pytania radnych dotyczyły głównie konfliktu kontrolerów lotu z rządem i zapowiedzią, że od 1 maja warszawskie lotniska będą obsługiwały pasażerów tylko w godzinach 9:30 – 17:00. Loty PLL LOT z i do Bydgoszczy odbywają się akurat w tych godzinach, więc raczej tutaj perturbacji nie będzie. Nie można wykluczyć jednak, że z uwagi na problemy na warszawskich lotniskach (mowa o Okęciu i Modlinie), samoloty mogą być przekierowywane do Bydgoszczy. Od 2019 roku bydgoskie lotnisko dysponuje certyfikowanymi służbami AFIS, więc powinno być wstanie przyjmować samoloty, które nie będą wstanie wylądować czy to na Okęciu czy w Modlinie. Prezes Moraczewski nie widzi jednak w tym specjalnej szansy, bowiem w jego opinii szybciej czy później warszawskie lotniska powinny funkcjonować normalnie. Być może jeszcze w tym tygodniu zawarte będzie porozumienie i ostatecznie obędzie się bez perturbacji.

 

Teraz kamieniem milowym 200 tys.

Odbudowa rynku lotniczego to mozolne działanie. Bydgoszcz obsługują obecnie tylko samoloty RyanAir z Wielkiej Brytanii, PLL LOT w komunikacji z Warszawą, wkrótce będzie też kilka destynacji czarterowych w ramach przewozów turystycznych. Na kilka dni przed planem wznowienia lotów na Ukrainę, w tym kraju wybuchła wojna, co wyklucza ten kierunek na dłuższy czas. Prezes Moraczewski pytany o niemiecką Lufthansę przyznał, że jest stały kontakt z tym przewoźnikiem, ale ma on swoje problemy, dlatego raczej w tym roku samoloty do Frankfurtu nie wrócą, ale Bydgoszcz nie jest przez Niemców jeszcze skreślona.

 

Infrastruktura bydgoskiego lotniska według prezesa pozwala komfortowo obsłużyć przynajmniej 700 tys. pasażerów w roku, dlatego nie planuje się specjalnych inwestycji, bowiem zapewne minie kilka lat, aż wróci lotnisko do stanu z 2019 roku jeżeli chodzi o ruch.

 

Moraczewski powiadomił natomiast, że rozpoczynają się prace związane z instalacją na obszarze lotniska ,,farmy fotowoltaicznej”. Produkcja prądu ma poprawić wynik finansowy portu.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu