Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTylko PESA zainteresowana wymianą bydgoskiego tramwajowego. Za pół miliarda złotych

Tylko PESA zainteresowana wymianą bydgoskiego tramwajowego. Za pół miliarda złotych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 kwiecień 2022 15:11

Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na dostawę przynajmniej 10 nowy tramwajów. Jedyną ofertę w tym przetargu złożyła PESA, która zamówienie podstawowe (10 tramwajów, chce zrealizować) za nieco ponad 102 mln zł. Zamówienie zakłada możliwość rozszerzenia go do aż 46 tramwajów, jeżeli znajdą się środki w budżecie miasta – tak duże zamówienie PESA oszacowała na ponad 488 mln zł.

 

 

Gdyby udało się zrealizować zamówienie w pełni, czyli zakupić 46 tramwajów, wówczas oznaczałoby to całkowitą wymianę starych tramwajów Konstalu.

 

Podstawowe zamówienie zakłada dostawę 10 tramwajów – 6 długich i 4 krótkich. Jego realizacja powinna nastąpić najpóźniej do listopada 2023 roku, nowe tramwaje będą bowiem kupowane za środki unijne z perspektywy 2014-2020, która musi być ostatecznie do końca przyszłego roku rozliczona. Krótki czas realizacji kontraktu mógł być powodem, iż nie było wielkiego zainteresowania nim ze strony innych producentów tramwajów. Teraz oferta PESA będzie przeanalizowana przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, jeżeli spełni wymogi wówczas nastąpi podpisanie umowy.

 

Za perspektywę realizacji pełnego kontraktu, czyli 46 tramwajów, przyjęto rok 2029. Władze Bydgoszczy na to zamówienie przewidziały budżet powyżej 708 mln zł, oferta PESA jest zatem znacznie poniżej możliwego budżetu.

 

PESA w sporze z ratuszem

PESA najprawdopodobniej po raz kolejny zatem dostarczy nowe tramwaje dla Bydgoszczy, ale nie oznacza to, że nie ma sporów ze swoim rodzinnym miastem. Z opóźnieniem bydgoska firma dostarczyła tramwaje w ramach budowy torowiska wzdłuż ulicy Kujawskiej. Miasto naliczyło z tego tytułu 28,2 mln zł kar umownych (0,2% kontraktu za każdy dzień opóźnienia), po prostu pomniejszając wynagrodzenie o tę kwotę. PESA wniosła sprawę do sądu, który rozstrzygnie ten spór.

 

Warte obejrzenia

  • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

    Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu