Jesteś tutaj: Home

Budynek dawnej Dyrekcji Kolei w dużej części trafi na sprzedaż

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 kwiecień 2022 00:42
Budynek dawnej Dyrekcji Kolei w dużej części trafi na sprzedaż Fot: CC0 by Pit1233

Gmach przy ulicy Dworcowej 63 to jeden z bardziej okazałych w tej części Śródmieścia. Do użytku został oddany on w 1889 roku, powstał on na potrzeby siedziby Królewskiej Dyrekcji Kolei Wschodniej. Budynek może i okazały, ale od wielu lat nie jest w pełni zagospodarowany.

Obecnie w budynku mieści się przychodnia, która dzierżawiona jest z części budynku należącego do Województwa Kujawsko-Pomorskiego, trzy lokale prywatne. Większość budynku należy do Miasta Bydgoszczy, ta część ma zostać sprzedana z powodu braku pomysłu na jego zagospodarowanie.

 

Miał być wydział stomatologii

Większość budynku w 2013 roku od PKP odkupiło Miasto Bydgoszcz. Kolejarze wówczas też nie mieli pomysłu na jego zagospodarowanie, wówczas pojawiła się koncepcja, aby w tym budynku utworzyć kolejne wydziału Collegium Medicum, w tym wydział stomatologiczny, celem bliższego związania tej uczelni z Bydgoszczą. W 2013 roku Bydgoszcz przekazała UMK budynek w darowiźnie, celem zagospodarowania pod rozwój Collegium Medicum.

 

W międzyczasie Sejmik Województwa udzielił zgodę na użyczenie na nieokreślony czas budynku prywatnej przychodni, co miało być jedną z przyczyn uniemożliwiających zagospodarowanie budynku pod Collegium Medicum. Po kilku latach Bydgoszcz cofnęła darowiznę, nadal jednak pozostał problem co zrobić z budynkiem. Były pomysły ulokowania w nim chociażby powołanego kilka lat temu przez parlament Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, budynkowi przyglądało się też Ministerstwo Obrony Narodowej w celu ewentualnego rozlokowania siedziby Wojsk Obrony Terytorialnej, ale uznano, że koszty adaptacji budynku byłyby zbyt spore.

 

W środę 30 marca Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła zgodę na sprzedaż praw Bydgoszczy do budynku w przetargu nieograniczonym.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie