Jesteś tutaj: Home

Czy renomowani architekci powinni zbojkotować Rosję?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 marzec 2022 07:39

Jako architekci jesteśmy stworzeni i powołani do budowania lepszego świata – czytamy w liście bydgoskiej pracowni Archigeum do pracowni architektonicznych z całego świata. Uważają oni, ze przeciwieństwem tego jest wojna, która ,,sieje spustoszenie i odbiera wiarę” - dlatego uważają, że rezygnacja renomowanych pracowni ze świadczenia usług dla Rosjan będzie wyrazem sprzeciwu dla tego co się dzieje w Ukrainie.

 

O pracowni Archigeum pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, gdy zwrócili się do międzynarodowej federacji narciarskiej FIS o wykluczenie Rosjan z Pucharu Świata. FIS pod naciskiem kilku federacji, w sposób szczególny polskiej i norweskiej przychylił się do tego. Wystąpienie Archigeum do FIS nie jest przypadkowe, bowiem ta pracowania pracuje nad prototypowym tunelem aerodynamicznych dla najazdów skoczni narciarskich, co ma poprawić bezpieczeństwo skoczków. Prototyp powstanie dla Wielkiej Krokwi w Zakopanym. Architekci z Archigeum zaprojektowali tez kompleks Średniej Krokwi w Zakopanym, otwarty kilka miesięcy temu, który bardzo chwalą sobie polscy skoczkowie. Lokalnie opracowali oni rewitalizację budynku Eltry przy ulicy Dworcowej w Bydgoszczy.

 

Tym razem architekci idą jednak nieco głębiej – Jako architekci jesteśmy stworzeni i powołani do budowania lepszego świata, tworzymy warunki do bardziej funkcjonalnego, przyjaznego i lepszego życia ludziom na całym świecie. Nasze budowle mają za zadanie łączyć ludzi i dawać im podstawową funkcję – schronienie – czytamy w liście do społeczności architektonicznej świata – Wojna jest złem, sieje spustoszenie i odbiera wiarę. Jest przeciwieństwem wszystkiego. Jest zaprzeczeniem człowieczeństwa – piszą dalej.

 

Architekci apelują o rezygnację ze współpracy z Federacją Rosyjską i na jej rzecz - Nie wolno nam w trakcie tej próby odwracać wzroku. Nie wolno udawać, że nic się nie dzieje. Stańmy naprzeciw temu złu zjednoczeni razem – apelują do społeczności.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie