Jesteś tutaj: Home

Coraz więcej konkretów co do przyszłości Placu Wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 luty 2022 00:58
Coraz więcej konkretów co do przyszłości Placu Wolności Wizualizacja

Być może jeszcze w tym roku ruszy gruntowna przebudowa Placu Wolności. O tym zamiarze inwestycyjnym mówi się od pewnego czasu, kluczowym elementem jest większa integracja Placu z ulicą Gdańską, obecnie wizualnie oddzielają je kioski z kwiatami. W poniedziałek zastępca prezydenta Michał Sztybel poinformował, że w toku prac udało się wypracować koncepcję niemal finalną, tematem do dyskusji pozostają jeszcze kwestie detali.

- Zamierzamy sprawić, aby ten plac wracał do przeszłości – wskazuje zastępca prezydenta Michał Sztybel. W historycznym kształcie, co zobaczyć można na starych pocztówkach, Plac Wolności był częścią ulicy Gdańskiej - Najważniejszą kwestią nowego spojrzenia na Plac Wolności jest jego otwarcie na ulicę Gdańską – zaznacza prof. Dariusz Markowski, przewodniczący społecznej rady ds. estetyki.

 

Historyczną tkankę tego miejsca zaburzyło pojawienie się w latach 80-tych kiosków z kwiatami. Ten temat również w ostatnich miesiącach budził duże emocje, udało się wypracować kompromis zakładający, że kwiaciarnie na Placu Wolności pozostaną, ale zostaną przesunięte bliżej kościoła i galerii BWA, tym samym odsłaniając Plac od strony ulicy Gdańskiej. Zmieni się też ich estetyka.

 

 

W planach jest też opracowanie atrakcyjnej iluminacji oświetlającej kościół św. Piotra i Pawła. Na zaprezentowanych wczoraj wizualizacjach widzimy też pojawienia się przy pomniku masztów dla biało-czerwonych flag. Przyszłość pomnika to temat teoretycznie wydający się jeszcze do dyskusji, był bowiem pomysł, aby na Placu Wolności pojawił się nowy pomnik, ale bliżej ulicy Gdańskiej, co również byłoby nawiązaniem do historii.

 

 

 

Rewitalizacja Placu Wolności ruszyć ma po tym jak miejskie wodociągi zbudują pod nim zbiornik retencyjny, być może jego budowa ruszy już za kilka tygodni. W takim wypadku modernizacja Placu Wolności ruszyć mogłaby już na jesieni, a efekty finalne zobaczylibyśmy w połowie przyszłego roku.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022