Jesteś tutaj: Home

W Bydgoszczy obchodzimy Rok Praw Człowieka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 luty 2022 07:31

W ubiegłą środę Rada Miasta ustanowiła rok 2022 w Bydgoszczy jako Rok Praw Człowieka w 35. rocznicę ustanowienia przez Sejm RP pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich. Mamy zatem kolejnego patrona roku obok tych ustanowionych przez Sejm i Senat. Rok 2021 w Bydgoszczy obchodziliśmy jako Rok Bydgoskiego Marca 1981 – w jubileuszu 40. lecia tamtych wydarzeń.

 

Prawa człowieka są niezbywalne i nienaruszalne, przysługują każdemu człowiekowi. Chronią najcenniejsze dla każdego z nas wartości. Obecne czasy budzą wiele niepokojów związanych z coraz częstszym nierespektowaniem praw człowieka na całym świecie – to m.in. sytuacje, które mają miejsce na Białorusi, Afganistanie i Kazachstanie. Wszyscy ludzie powinni móc domagać się swoich podstawowych praw, a ich przestrzeganie winno być gwarantowane i chronione przez państwo. Chcemy to podkreślić, pamiętając, że źródłem prawdziwej wolności jest godność każdego człowieka – czytamy w uchwale Rady Miasta Bydgoszczy.

 

Patroni na 2023 rok

W tej samej uchwale bydgoscy radni ustanowili również patronów da 2023 roku. Będą to: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które będzie obchodzić 100. lecie pod tą nazwą, licząc okres pruski to tradycje tej organizacji sięgają aż 1832 roku; a także Andrzej Szwalbe uznawany za twórcę budowy Filharmonii Pomorskiej, z okazji przypadającej w 2023 roku 100. rocznicy jego urodzin.

 

Patroni 2022 roku uchwałami Sejmu i Senatu:

Romantyzm Polski, Botanika, Józef Mackiewicz, Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Brunon Schulz.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.