Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSejm nie zgodził się na wsparcie przez państwo przebudowy Wiaduktów Warszawskich

Sejm nie zgodził się na wsparcie przez państwo przebudowy Wiaduktów Warszawskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 styczeń 2022 08:52
Sejm nie zgodził się na wsparcie przez państwo przebudowy Wiaduktów Warszawskich Fot: ZDMiKP

W czwartek posłowie zdecydowali o odrzucenie wszystkich poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2022 rok. Odrzucona została również poprawka Senatu RP zakładająca wsparcie finansowe dla przebudowy Wiaduktów Warszawskich, w tym Węzła Wschodniego w Bydgoszczy.

Senat swoje poprawki do ustawy budżetowej przyjął w pierwszej połowie stycznia. Jedna z poprawek, którą zgłosił senator Andrzej Kobiak zakładała zapisanie na 2022 rok 40 mln zł, z planem dalszego finansowania w kolejnych latach jako inwestycji wieloletniej przebudowy Wiaduktów Warszawskich, które łączą centrum Bydgoszczy z Fordonem.

 

- Bydgoszcz ma problemy drogowe. Niestety rząd, przy może takich władzach samorządowych – nie bardzo chce współfinansować pewne działania, dlatego jeżeli coś byłoby zapisane w budżecie państwa, czyli ta poprawka byłaby ustawą Sejmu i Senatu rząd nie miałby wyjścia te pieniądze musiałby dać – powiedział nam senator Kobiak.

 

W czwartek jego poprawkę Sejm odrzucił głosami posłów PiS i Kukiza.

 

Wiadukty naprawiane doraźnie

Obecnie trwają prace projektowe, które mają wzmocnić przęsła Wiaduktów Warszawskich, aby wydłużyć ich żywotność o kilka kolejnych lat. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jest to rozwiązanie doraźne i w najbliższych latach będzie trzeba te wiadukty zbudować od nowa - Wiadukty Warszawskie należy uznać za wyeksploatowane – ocenił Maciej Gust, z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w listopadzie 2020 roku. Wskazywał on, że Wiadukty Warszawskie powstały w latach 70. z założeniami nośności, które nie odpowiadają dzisiejszym standardom natężenia ruchu. Ponadto zastosowano technologię, która się nie sprawdziła, dlatego w latach późniejszych od niej polscy inżynierowie odeszli.

 

Przebudowa wiaduktów mogłaby zostać połączona z przebudową Węzła Wschodniego, aby trasa W-Z łączyła się z ulicą Fordońską w sposób bezkolizyjny. Na dzisiaj Bydgoszcz nie dysponuje jednak środkami na tak zaawansowaną inwestycję.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu