Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSejm nie zgodził się na wsparcie przez państwo przebudowy Wiaduktów Warszawskich

Sejm nie zgodził się na wsparcie przez państwo przebudowy Wiaduktów Warszawskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 styczeń 2022 08:52
Sejm nie zgodził się na wsparcie przez państwo przebudowy Wiaduktów Warszawskich Fot: ZDMiKP

W czwartek posłowie zdecydowali o odrzucenie wszystkich poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2022 rok. Odrzucona została również poprawka Senatu RP zakładająca wsparcie finansowe dla przebudowy Wiaduktów Warszawskich, w tym Węzła Wschodniego w Bydgoszczy.

Senat swoje poprawki do ustawy budżetowej przyjął w pierwszej połowie stycznia. Jedna z poprawek, którą zgłosił senator Andrzej Kobiak zakładała zapisanie na 2022 rok 40 mln zł, z planem dalszego finansowania w kolejnych latach jako inwestycji wieloletniej przebudowy Wiaduktów Warszawskich, które łączą centrum Bydgoszczy z Fordonem.

 

- Bydgoszcz ma problemy drogowe. Niestety rząd, przy może takich władzach samorządowych – nie bardzo chce współfinansować pewne działania, dlatego jeżeli coś byłoby zapisane w budżecie państwa, czyli ta poprawka byłaby ustawą Sejmu i Senatu rząd nie miałby wyjścia te pieniądze musiałby dać – powiedział nam senator Kobiak.

 

W czwartek jego poprawkę Sejm odrzucił głosami posłów PiS i Kukiza.

 

Wiadukty naprawiane doraźnie

Obecnie trwają prace projektowe, które mają wzmocnić przęsła Wiaduktów Warszawskich, aby wydłużyć ich żywotność o kilka kolejnych lat. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jest to rozwiązanie doraźne i w najbliższych latach będzie trzeba te wiadukty zbudować od nowa - Wiadukty Warszawskie należy uznać za wyeksploatowane – ocenił Maciej Gust, z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w listopadzie 2020 roku. Wskazywał on, że Wiadukty Warszawskie powstały w latach 70. z założeniami nośności, które nie odpowiadają dzisiejszym standardom natężenia ruchu. Ponadto zastosowano technologię, która się nie sprawdziła, dlatego w latach późniejszych od niej polscy inżynierowie odeszli.

 

Przebudowa wiaduktów mogłaby zostać połączona z przebudową Węzła Wschodniego, aby trasa W-Z łączyła się z ulicą Fordońską w sposób bezkolizyjny. Na dzisiaj Bydgoszcz nie dysponuje jednak środkami na tak zaawansowaną inwestycję.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu