Jesteś tutaj: Home

Rozbudowa Opery Nova ruszy dopiero w przyszłym roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 grudzień 2021 13:40
Rozbudowa Opery Nova ruszy dopiero w przyszłym roku Wizualizacja

Do dzisiaj nie został ogłoszony przetarg na budowę czwartego kręgu Opery Nova, jak nie pojawią się nowe problemy to prace budowlane powinny ruszyć w przyszłym roku, ale z uwagi na konieczność przeprowadzenia jeszcze przetargu bliżej połowy, niż początku roku. Przygotowania do tej inwestycji trwają od 2018 roku.

We wspomnianym 2018 roku, w trakcie kampanii wyborczej, podpisano porozumienie na mocy, którego Województwo Kujawsko-Pomorskie miało zbudować czwarty krąg z Miastem Bydgoszczą. O ile Bydgoszcz była faktycznie gotowa pokryć swoją część od początku, o czym świadczą dokumenty budżetowe, to po stronie województwa kombinowano z różnymi koncepcjami, najpierw chciano, aby Opera Nova wzięła kredyt, który poręczyłby samorząd wojewódzki. Można by się dużo rozpisywać jakie pomysły na sfinansowanie miało województwo, ale ostatecznie w kwietniu bieżącego roku uznano, że powinny być to środki budżetowe, dlatego Sejmik Województwa wprowadził na rok bieżący 27 mln na rozpoczęcie budowy oraz ponad 56 mln zł w perspektywie z rokiem 2024, w którym planuje się ukończyć budowę. Dzisiaj już wiemy, że te środki nie będą wykorzystane.

 

W przyszłym tygodniu Rada Miasta Bydgoszczy będzie głosować natomiast nad przekazaniem w przyszłym roku prawie 13,5 mln zł województwu na tę inwestycję, a w perspektywie do 2024 roku blisko 44,7 mln zł.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.