Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy drogowcy czekali dopiero na kontrolę NIK, aby ustalić sprawców zniszczeń infrastruktury

Bydgoscy drogowcy czekali dopiero na kontrolę NIK, aby ustalić sprawców zniszczeń infrastruktury

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 grudzień 2021 16:40

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę dotyczącą egzekwowania przez samorządy odszkodowań OC od sprawców zniszczeń infrastruktury drogowej. Skontrolowano m.in. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, którego działanie uznano za w miarę skuteczne, ale w kilku sprawach można się doczepić.


Kontrola dotyczy lat 2017 – 2020 - W kontrolowanym okresie ZDMiKP rzetelnie i skutecznie realizował zadania dotyczące odtwarzania uszkodzonej lub zniszczonej miejskiej infrastruktury drogowej – czytamy w ocenie ogólnej, która pojawiła się w wystąpieniu pokontrolnym.

 

W tym okresie stwierdzono 199 przypadków zniszczenia miejskiej infrastruktury przez uczestników ruchu. Straty wyniosły łącznie prawie 874 tys. zł, ZDMiKP udało się od sprawców odzyskać 86,5% tej kwoty – z czego ponad 348 tys. pokryto z polis OC sprawców, natomiast blisko 402 tys. zł z polisy jaką na miejską infrastrukturę wykupiła Bydgoszcz.

 

15 przypadków opieszałości

W przypadku 15 spraw zdaniem NIK Zarząd Dróg mając informację od policji o zniszczonej infrastrukturze, nie wystąpił o udostępnienie policyjnych notatek w celu uzyskania odszkodowań od sprawców zniszczenia. ZDMiKP tę czynność dokonał dopiero 26 kwietnia 2021 roku, gdy rozpoczęła się już kontrola - Zdaniem NIK w ww. przypadkach należało wystąpić z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji do KMP w Bydgoszczy niezwłocznie po otrzymaniuinformacji oujawnionych przypadkach uszkodzeń obiektów miejskiej infrastruktury drogowej, a nie dopiero w toku kontroli NIK – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

 

Zniszczona kładka

23 kwietnia 2018 została zniszczona piesza kładka nad alejami Jana Pawła II, w ciągu ulicy Czeskiej. W maju temat pojawił się w mediach, gdzie rzecznik ZDMiKP miał podejrzewać, że mógł to zrobić ktoś jeżdżący quadem. Z raportu NIK dowiadujemy się, że kładkę uszkodził wykonawca jednej z inwestycji dla ZDMiKP, za co 18 marca 2019 roku nałożono na niego karę 82,4 tys. zł. NIK wskazał, że nie monitorował nikt tego, czy ta kwota została wpłacona. Dopiero kontrola wymusiła podjęcie działań egzekucyjnych.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu