Jesteś tutaj: Home

Dąb w Alei Ossolińskich będzie przypominał dążenia narodu białoruskiego do wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 październik 2021 18:10
Dąb w Alei Ossolińskich będzie przypominał dążenia narodu białoruskiego do wolności Fot: Robert Sawicki / UMB

Reżimowi Aleksandra Łukaszenki udało się stłumić protesty obywateli, którzy wprost mówią, że rządzi tylko dzięki sfałszowaniu wyborów. W wielu miejscach wolnej Europy Białorusini gromadzą nadal i pokazują, że ich naród jest uciskany – wśród miast, gdzie diaspora białoruska jest specjalnie aktywna jest Bydgoszcz. W czwartek w Alei Dębów Honorowych odsłonięto Dąb Wolności dla Białorusi.


W tym roku wiosną obchodziliśmy 40. rocznicę Bydgoskiego Marca 1981, o czym wspomniano przy okazji uroczystości w Alei Ossolińskich. Polacy mając bowiem dość bogatą historię walki o niepodległość, w sposób szczególny potrafią zrozumieć Białorusinów.

 

- My jako Polacy was bardzo rozumiemy, bo tak naprawdę w naszym kraju podobna była sytuacja, kiedy byliśmy pod wrogim rządem. Wrogim – czyli takim, który z zewnątrz współpracując z ówczesnym Związkiem Radzieckim decydował co jest dobre, a co jest złe dla Polaków. Polski naród kilkukrotnie podnosił się do walki, aby to zmienić – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Mimo tego, że te ostatnie protesty, które były. Jakże brzydkie, ohydne bym powiedział zachowanie władzy w stosunku do swoich mieszkańców, swoich rodaków, to wierze, że jest jeden z tych kroków, który doprowadzi was Białorusinów do sytuacji jaką mamy w Polsce.

 

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele białoruskiej diaspory oraz bydgoscy artyści, bowiem odsłonięcie dębu wpisało się w trwający w Teatrze Polskim festiwal Prapremier.

 

- Niech ten dąb rośnie w siłę – mówiła Białorusinka, której rodzinie władze Bydgoszczy zapewniły mieszkanie, przypominając, że na Białorusi w więzieniach przebywa około 800 więźniów politycznych.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.