Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDąb w Alei Ossolińskich będzie przypominał dążenia narodu białoruskiego do wolności

Dąb w Alei Ossolińskich będzie przypominał dążenia narodu białoruskiego do wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 październik 2021 18:10
Dąb w Alei Ossolińskich będzie przypominał dążenia narodu białoruskiego do wolności Fot: Robert Sawicki / UMB

Reżimowi Aleksandra Łukaszenki udało się stłumić protesty obywateli, którzy wprost mówią, że rządzi tylko dzięki sfałszowaniu wyborów. W wielu miejscach wolnej Europy Białorusini gromadzą nadal i pokazują, że ich naród jest uciskany – wśród miast, gdzie diaspora białoruska jest specjalnie aktywna jest Bydgoszcz. W czwartek w Alei Dębów Honorowych odsłonięto Dąb Wolności dla Białorusi.


W tym roku wiosną obchodziliśmy 40. rocznicę Bydgoskiego Marca 1981, o czym wspomniano przy okazji uroczystości w Alei Ossolińskich. Polacy mając bowiem dość bogatą historię walki o niepodległość, w sposób szczególny potrafią zrozumieć Białorusinów.

 

- My jako Polacy was bardzo rozumiemy, bo tak naprawdę w naszym kraju podobna była sytuacja, kiedy byliśmy pod wrogim rządem. Wrogim – czyli takim, który z zewnątrz współpracując z ówczesnym Związkiem Radzieckim decydował co jest dobre, a co jest złe dla Polaków. Polski naród kilkukrotnie podnosił się do walki, aby to zmienić – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Mimo tego, że te ostatnie protesty, które były. Jakże brzydkie, ohydne bym powiedział zachowanie władzy w stosunku do swoich mieszkańców, swoich rodaków, to wierze, że jest jeden z tych kroków, który doprowadzi was Białorusinów do sytuacji jaką mamy w Polsce.

 

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele białoruskiej diaspory oraz bydgoscy artyści, bowiem odsłonięcie dębu wpisało się w trwający w Teatrze Polskim festiwal Prapremier.

 

- Niech ten dąb rośnie w siłę – mówiła Białorusinka, której rodzinie władze Bydgoszczy zapewniły mieszkanie, przypominając, że na Białorusi w więzieniach przebywa około 800 więźniów politycznych.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu