Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEmilianowo jawi się idealnym buforem w cross-dockingu dla terminali morskich

Emilianowo jawi się idealnym buforem w cross-dockingu dla terminali morskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 październik 2021 00:37

Rozbudowa terminalu Bydgoszcz – Emilianowo w kolejnych etapach, być może powinna odbywać się już po stronie bydgoskiej – przy Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Koncepcję terminalu podzielonego na dwa zbiory przedstawił Mirosław Pankowski, wiceprezes stowarzyszenia Nowy Bursztynowy Szlak, na ubiegłotygodniowym I Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku. Takie rozwiązanie pozwalałoby zwiększyć przepustowość.


Cross-docking to szeroko pojęte działania w logistyce mające na celu ograniczanie etapu składowania towarów. W transporcie intermodalnym przynosi to przede wszystkim oszczędność czasu, ale też miejsca do składowania towarów.

 

Mirosław Pankowski wskazywał, że porty morskie w Gdańsku i w Gdyni potrzebują buforu, czyli miejsca, gdzie można bezpośrednio wywieść kontenery rozładowane ze statków, a tam następowałby już przeładunek w kierunku właściwych destynacji - Element buforowy pozwoli nam na usprawnienie przepływu towarów – zaznaczał Pankowski - Buforem idealnym dla cross-dockingu naszych terminali morskich jawi się Emilianowo. Jak spojrzymy na mapę i lokalizację terminali śródlądowych w Polsce no to Emilianowo ma kapitalną lokalizację.

 Pankowski uważa, że w przyszłości powinniśmy się zastanowić nad budową nowej części terminalu już na terenie bezpośrednio Bydgoszczy - Pojawia się propozycja, aby podzielić te dwa zbiory na dwa – czyli zbiór, który byłby terminali śródlądowych i zbiór będący zbiorem dla terminali morskich.

 

Ma to usprawnić obsługę pociągów, a tym samym zwiększać możliwości przeładunkowe węzła Bydgoszcz. Pociągi bezpośrednio z portów morskich dojeżdżałyby do Emilianowa, gdzie Pankowski proponuje zbiór dedykowany terminalom morskim, aby rozładować cały ładunek. Następnie zawracałyby w kierunku BPPT, do terminalu śródlądowego (zasilanym kontenerami zwiezionymi z innych terminali czy to kolejowo, czy drogowo), skąd zabierałyby ładunki dedykowane czy to portowi w Gdańsku czy w Gdyni.

 


- Gdyby zastosować podział na terminale A i B – czyli śródlądowy i morski, to Emilianowo ma kapitalne warunki – ocenia wiceprezes Nowego Bursztynowego Szlaku.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu