Jesteś tutaj: Home

Nie zgadzają się na rozbiórkę Pomnika Tysiąclecia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 październik 2021 23:36

W 1967 roku na dzisiejszym skwerze Leszka Białego postawiono charakterystyczny trójnóg – Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, w dokładnie tysiącletnią rocznicę przyjęcia przez Mieszka I Chrztu Polski, czyli na tysiąclecie polskiej państwowości. Pomnik powstał według projektu Stanisława Lejkowskiego w stylu brutalizmu. W ostatnim czasie ratusz przygotowuje się do jego rozbiórki, z uwagi na zły stan techniczny.

Od pewnego czasu pomnik jest ogrodzony, co podyktowane ma być względami bezpieczeństwa. Pomysł nie podoba się jednak niektórym środowiskom w tym Stowarzyszeniu Miłośników Zabytków Bunkier oraz bydgoskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich. Rozbiórce pomnika sprzeciwiają się też inne organizację.

 

- Jest to Pomnik Tysiąclecia Państwa polskiego, powstały w ramach projektu wybitnego bydgoskiego projektanta pana Stanisława Lejkowskiego – mówił na wtorkowej konferencji prasowej Marcin Nalewka ze stowarzyszenia Bunkier - Ten pomnik ma już blisko 60 lat, także naszym zdaniem wpisał się bardzo mocno w to miejsce. Jest utożsamiany z Bydgoszczą.


Podkreślano, że co prawda powstał on w okresie PRL, ale w żaden sposób nie propaguje tamtego ustroju - Ten pomnik w swojej mowie jest bardzo uniwersalny, jak widać nie ma żadnych elementów, które można powiązać z tamtą epoką, w której powstał. Natomiast jest naszym zdaniem zabytkiem jeżeli chodzi o sztukę, ponieważ jest ostatnim przedstawicielem nurtu brutalizmu – zaznaczał Nalewka, w którego opinii stan pomnika nie jest taki zły jak wynika to ze stanowiska ratusza.

 

W obronie pomnika staje też Społeczna Rada ds. Estetyki - Jakao rada jesteśmy przeciwni, aby ten obiekt zniknął z przestrzeni miejskiej – on nie wywołuje żadnych złych emocji. Ten pomnik oczywiście przeszłością – my musimy się z tą przeszłością mierzyć, a niekoniecznie ją niszczyć – zaznaczył prof. Dariusz Markowski - Miasto jest jak mieszkanie – od czasu do czasu trzeba sprzątać, trzeba naprawiać, trzeba modernizować. I to trzeba robić z tego typu elementami.

 

Taki jest też postulat stawiany przez innych, przeprowadzić rewitalizację pomnika, zamiast jego rozbiórki. Ratusz ogłosił już postępowanie ofertowe w celu wybory firmy, która przeprowadzi rozbiórkę. Mamy natomiast wątpliwość, czy prawnie będzie można rozebrać pomnik bez uchwały Rady Miasta Bydgoszczy. Do tej pory na Radzie temat ten nie był omawiany.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.