Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzwarta fala może przejść przez Bydgoszcz łagodnie

Czwarta fala może przejść przez Bydgoszcz łagodnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 październik 2021 12:28
Czwarta fala może przejść przez Bydgoszcz łagodnie Fot: Bartosz Bieliński

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 2,6 tys. nowych zakażeń, co jest najwyższym wynikiem od maja. Pokazuje on, że epidemia w Polsce dalej przyśpiesza, ale jak się spojrzy na regiony, to wzrosty wynikają głównie z trzech województw. W Bydgoszczy natomiast stwierdzono dzisiaj 4 nowe zakażenia – co prawda błędem jest patrzenie na wyniki tylko z jednego dnia, ale jak spojrzymy na ostatnie tygodnie, to w Bydgoszczy sytuacja jest stabilna.

 

Na razie zapowiedzi obostrzeń nie ma, ale jak informowali przedstawiciele rządu, prawdopodobny może być scenariusz, że będą obostrzenia tylko w tych powiatach gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Dzisiaj możemy zatem patrzeć optymistycznie na Bydgoszcz. Ponad połowa nowych dzisiejszych zakażeń to trzy województwa: lubelskie, mazowieckie i podlaskie. Województwa, w których wyszczepialnosć (mazowieckie z wyłączeniem Warszawy) należy do najniższych w kraju. Te województwa od dłuższego czasu generują największe przyrosty, ale jeszcze przed tygodniem ich udział w ogólnej liczbie zakażeń był mniejszy niż połowa.

Bydgoszcz z ponad 58% populacji zaszczepionej w pełni jest na drugim biegunie, w awangardzie szczepień. Ostatnie 7 dni to 66 zakażeń,


Spójrzmy na to w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców

Żeby porównać sytuację na poszczególnych obszarach obiektywnie przeliczmy dzienną liczbę zakażeń (ze średniej 7 dniowej) na 100 tys. mieszkańców.

W Polsce było to średnio 4,8 zakażenia na 100 tys. mieszkańców, gdy w województwie lubelskim jest to ponad 15. W województwie kujawsko-pomorskim mamy 2,6, czyli prawie połowę średniej dla kraju. W Bydgoszczy ten wskaźnik jest minimalnie większy i wynosi 2,7.

 

W naszym regionie wyróżnia się powiat nakielski, gdzie wyszczepialność pełna to około 50%, natomiast zakażeń widać dość sporo. Średnia dla ostatnich 7 dni to 4,3 tys. zakażeń na 100 tys. mieszkańców dziennie. Trzeba jednak zauważyć, że to i tak mniej niż średnia dla kraju.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu