Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNie zgadzają się na rozbiórkę Pomnika Tysiąclecia

Nie zgadzają się na rozbiórkę Pomnika Tysiąclecia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 październik 2021 23:36

W 1967 roku na dzisiejszym skwerze Leszka Białego postawiono charakterystyczny trójnóg – Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, w dokładnie tysiącletnią rocznicę przyjęcia przez Mieszka I Chrztu Polski, czyli na tysiąclecie polskiej państwowości. Pomnik powstał według projektu Stanisława Lejkowskiego w stylu brutalizmu. W ostatnim czasie ratusz przygotowuje się do jego rozbiórki, z uwagi na zły stan techniczny.

Od pewnego czasu pomnik jest ogrodzony, co podyktowane ma być względami bezpieczeństwa. Pomysł nie podoba się jednak niektórym środowiskom w tym Stowarzyszeniu Miłośników Zabytków Bunkier oraz bydgoskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich. Rozbiórce pomnika sprzeciwiają się też inne organizację.

 

- Jest to Pomnik Tysiąclecia Państwa polskiego, powstały w ramach projektu wybitnego bydgoskiego projektanta pana Stanisława Lejkowskiego – mówił na wtorkowej konferencji prasowej Marcin Nalewka ze stowarzyszenia Bunkier - Ten pomnik ma już blisko 60 lat, także naszym zdaniem wpisał się bardzo mocno w to miejsce. Jest utożsamiany z Bydgoszczą.


Podkreślano, że co prawda powstał on w okresie PRL, ale w żaden sposób nie propaguje tamtego ustroju - Ten pomnik w swojej mowie jest bardzo uniwersalny, jak widać nie ma żadnych elementów, które można powiązać z tamtą epoką, w której powstał. Natomiast jest naszym zdaniem zabytkiem jeżeli chodzi o sztukę, ponieważ jest ostatnim przedstawicielem nurtu brutalizmu – zaznaczał Nalewka, w którego opinii stan pomnika nie jest taki zły jak wynika to ze stanowiska ratusza.

 

W obronie pomnika staje też Społeczna Rada ds. Estetyki - Jakao rada jesteśmy przeciwni, aby ten obiekt zniknął z przestrzeni miejskiej – on nie wywołuje żadnych złych emocji. Ten pomnik oczywiście przeszłością – my musimy się z tą przeszłością mierzyć, a niekoniecznie ją niszczyć – zaznaczył prof. Dariusz Markowski - Miasto jest jak mieszkanie – od czasu do czasu trzeba sprzątać, trzeba naprawiać, trzeba modernizować. I to trzeba robić z tego typu elementami.

 

Taki jest też postulat stawiany przez innych, przeprowadzić rewitalizację pomnika, zamiast jego rozbiórki. Ratusz ogłosił już postępowanie ofertowe w celu wybory firmy, która przeprowadzi rozbiórkę. Mamy natomiast wątpliwość, czy prawnie będzie można rozebrać pomnik bez uchwały Rady Miasta Bydgoszczy. Do tej pory na Radzie temat ten nie był omawiany.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu