Jesteś tutaj: Home

Wybitny aktor wraz z żoną przekazał Bydgoszczy swoją kolekcję obrazów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 czerwiec 2021 14:03
Wybitny aktor wraz z żoną przekazał Bydgoszczy swoją kolekcję obrazów Fot: Robert Sawicki / UMB

Od piątku w Muzeum Okręgowym można podziwiać obrazy żyjącego na przełomie XIX i XX wieku malarza Jana Stanisławskiego, a także malarzy nim się inspirujących. Kolekcję obrazów zgromdzili państwo Wanda i Leonard Pietraszakowie, a teraz przekazali ja w darze Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskego w Bydgoszczy.

Tytuł liczącej 58 dzieł sztuki kolerski kolekcji to ,,Jan Stanisławki i uczniowie”. Łącznie kolekcję malowało 39 artystów - Gromadziliśmy te prace Mistrza Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów przez lata. Doznawaliśmy zachwytu i wzruszenia. Otwarcie przyznajemy – darzymy to malarstwo niezmiennie gorącym uczuciem, ale zapadła zgodna decyzja o przekazaniu, czyli podzieleniu się z kimś, kto zapewni obrazom troskliwą opiekę, a niewątpliwie i ciepłe uczucie. W moim rodzinnym mieście, w Bydgoszczy, tym Kimś jest Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, a pośrednio i mieszkańcy tego pięknego miasta – mówi Leonard Pietraszak.

 

Leonad Pietraszak ma na swoim koncie udział w tak dużej liczbie filmów, że trzeba by długo ich tytuly wymieniać – są to m.in. kultowy Vabank , Kariera Nikodema Dyzmy, Kingsajz, Złoto Dezerterów czy dzieło z ostatnich lat Listy do M. W 2018 roku Rada Miasta Bydgoszczy nadała mu tytuł Honorowego Obywatela.

 

- Tylko największych stać na tak wspaniały gest. Jestem wzruszony tym, że dwoje ludzi podjęło decyzję o przekazaniu swojej pasji, tego, co gromadzili przez całe życie naszemu miastu. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. To pokazuje wielkość człowieka - jeżeli potrafi i chce się dzielić z innymi - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Kolekcja obrazów zgromadzonych przez pańśtwa Pietraszaków można oglądać w nowo wyremontowanej siedzibie Muzeum Okręgowego przy ulicy Gdańskiej 4.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.