Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTabliczka podkreśli niepodległościowy wkład Apolonii Ziółkowskiej

Tabliczka podkreśli niepodległościowy wkład Apolonii Ziółkowskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 20 czerwiec 2021 18:30

Niespecjalnie mówi się o roli jaką odegrały kobiety w powrocie Bydgoszczy do Polski, wiele pań odegralo jednak ważną rolę w tym dziele. Apolonia Ziółkowska po wybuchu Powstania Wielkopolskiego w konspiracji werbowała ochotników do wojsk powstańczych, Ochotników z Bydgoszczy przerzucano różnymi sposobami przez most nad Notecią w Murowańcu, jedną z popularniejszych metod było przewożenie w wozach z sianem.

Cała ta działalność konpiracyjna wiązała się z poważnym ryzykiem represji, gdyby doszło do wpadki. Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy za sprawą starań Towarzytwa Miłośników Miasta Bydgoszczy coraz częściej nazywany jest Bydgoskimi Powązkami, z uwagi na spoczywanie na nim wybitniejszych bydgoszczan. Na tym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Ziółkowskich, w którym spoczywają także szczątki Apolonii. Dzisiaj uroczyście odsłonięto tabliczki wskazujące na powstańczy epizod Apolonii Ziółkowskiej, co wpisuje się w akcje znakowania grobów powstańczych.

 

 

 

- Dla naszego towarzystwa to jest ważna osoba, ponieważ czynnie wspierała Powstanie Wielkopolskie, głównie w 1919 roku. Nie tylko ona, ale cały zespół kobiet – mówił w czasie uroczystości Grzegorz Hetzig z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - Organizowała ochotników do powstania tutaj w Bydgoszczy i kierowała ich do punktów przerzutowych w Łochowie i w Murowańcu.

 

Wkład w Powstanie Wielkopolskie włożyła także jej siostra Aniela Jankowska, spoczywająca w innym miejscu, która razem z Apolonią w 1919 roku działały w Czerwonym Krzyżu, opiekując się polskimi jeńcami, części z nich, którym groziły poważne kary, pomagały wydostać się z niewoli

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu