Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister przyznaje, że CPK będzie konkurencją dla bydgoskiego lotniska

Minister przyznaje, że CPK będzie konkurencją dla bydgoskiego lotniska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 czerwiec 2021 15:00

Zdaniem ministra pełnomocnika rządu ds. wdrażania koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horaly, jeżeli Port Lotniczy Bydgoszcz ma się utrzymać to musi znaleźć sobie nisze, bowiem opierając się jedynie o rynek pasażerski może być ciężko. Taką niszą zdaniem Horały może być cargo.

- Lotniko w Bydgoszczy na dłuższą metę musi poszukać sobie pewnej niszy, bo patrząc na jego usytuowanie geograficzne, to nigdy tutaj nie będzie rynku dla takich stałych standardowych połączeń pasażerskich, bo rynek jest za mały, za blisko jest lotnisko w Gdańsku, za blisko jest Warszawa – ocenia minister Marcin Horała - Sa też inne nisze rynku lotniczego – chociażby rynek cargo. Jest on słabo rozwinięty w Polsce, jest to bardzo wartościowy rynek, patrząc na jego proporcję do polskiego PKB, to mógłby być on kilka razy większy niż jest. Jeżeli jakiś taki pomysł się znajdzie, czy może rynek czartowy, który znajdzie dla tego lotniska nisze, to będzie mialo ono szansę funkjonować.

 

Horała przyznaje także, że budowa CPK pod Warszawą będzie konkurencją dla bydgoskiego lotniska - Jeżeli spojrzymy na siatkę to jest za gęsto, ten catchment area dla lotniska przyjmuje się ok. 2 godziny dojazdu. Tutaj potencjalny cały catcment area Bydgoszczy to jednocześnie jest Poznania, Gdańska, a w przyszłości będzie CPK, więc specyficzny pomysl biznesowy musi zostać znaleziony.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Radny sejmikowy rezygnuje z teki wiceministra. Media piszą o konflikcie w resorcie

  Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Paweł Zgórzyński, związany politycznie z PSL-em, w styczniu dostał nominację na wiceministra w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Teraz z tej funkcji zrezygnował – oficjalnie z powodów osobistych, ale według ogólnopolskich mediów jest drugie dno.

 • Karty w Sejmiku Województwa wydają się już rozdane

  Do wyboru nowego Zarządu Województwa i władz Sejmiku Województwa jeszcze prawie miesiąc, ale wszystko wskazuje na to, że tutaj mamy podręcznikowe status quo i na zmiany większe się nie zanosi. Nikt nawet właściwie nie rozważa, aby marszałkiem został kto inny jak Piotr Całbecki, który w Toruniu uzyskał fenomenalny wynik. Jak spojrzymy na poprzednie kadencję to jego pozycja była równie silna, ale wtedy przynajmniej w publicystyce robiono bydgoszczanom nadzieje o marszałku z Bydgoszczy. Teraz na to się nie zanosi.

Wiadomości z regionu