Jesteś tutaj: Home

Województwo chce ograniczyć wydatki na kolej – projekt budżetu na 2021 rok

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 19 listopad 2020 00:37

Wydatki budżetu województwa kujawsko-pomorkiego mają w 2021 roku wynieść 1.185 mld zł, czyli będzie to mniej więcej połowa wydatków planowanych przez Miasto Bydgoszcz. Planowany na 2021 rok deficyt województwa to 74,3 mln zł. Na inwestycje planuje się wydać 465 mln zł.

Połowa listopada to termin, w którym Zarząd Województwa musi zaprezentować projekt budżetu, tak się też w poniedziałek stało. Budżet uchwalić musi Sejmik Województwa, co najprawdopodobniej nastąpi w grudniu.

 

Około 1/10 budżetu stanowią wydatki na utrzymanie połączeń kolejowych i autobusowych, z czego dotacje dla przewozów autobusowych w dużej mierze będą oparte o środki przekazane województwu przez państwo. Na utrzymanie przewozów kolejowych o charakterze regionalnym planuje się przeznaczyć tylko 82,6 mln zł, co jest najniższą kwotą w ostatnich latach – na rok 2020 gdy radni uchwalali budżet była to kwota 110 mln zł. W jakim stopniu przełoży się to na ofertę przewozową dowiemy się na dniach, gdy PKP PLK opublikuje rozkład jazdy na nowy sezon, który obowiązywać będzie od połowy grudnia. Jedna z przyczyn ograniczania wydatków na kolej może być pandemia COVID-19, która sprawiła, iż spadła liczba pasażerów na kolei.

 

W budżecie zapisano także 33,7 mln zł na pokrycie kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, jaki podległa województwu spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne zaciągnęła w 2010 roku. Te inwestycje były realizowane w latach poprzednich, ale jako województwo będziemy je spłacać przez kolejne lata. Na realizowane obecnie przez spółkę inwestycje poprzez jej dokapitalizowanie przeznaczymy kolejne 15 mln zł.

 

Blisko 1 mln zł przewidziano na opracowanie dokumentacji projektowej i przedprojektowej dla budowy linii kolejowej z Solca Kujawskiego do Portu Lotniczego i Trzcinca (południowa obwodnica kolejowa Bydgoszczy). Jak informowaliśmy kilka dni temu, Zarząd Województwa dał zielone światło, aby przygotować dokumentację dla tego zadania.

 

Sporą część wydatków inwestycyjnych będą stanowić drogi wojewódzkie. Na 2021 rok nie planuje się natomiast przeznaczać większych środków na inwestycje w Operze Nova i Filharmonii Pomorskiej, o te środki jak już informowaliśmy – województwo planuje wystąpić o sfinansowanie z unijnego Funduszu Odbudowy Europy.