Jesteś tutaj: Home

Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 03 czerwiec 2020 11:28

Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Ogłoszenie terminu wyborów oznacza uruchomienie całej procedury wyborczej, w tym wypadku kalendarz jest napięty, bowiem czynności zazwyczaj rozkładane na kilka miesięcy, w tym wypadku będzie trzeba zrealizować w niecały miesiąc. Do 5 czerwca komitety wyborcze muszą się zarejestrować – w przypadku komitetów które zarejestrowały się przed majowymi wyborami, muszą one przedstawić informację o chęci uczestnictwa w wyborach w nowym terminie.

 

Do czerwca przewidywany jest czas na rejestrację kandydatów, w przypadku kandydatów zarejestrowanych przed majowymi wyborami nie będzie wymagane zebranie 100 tys. podpisów, ale w przypadku nowych kandydatów już tak. Przed takim zadaniem stanie Platforma Obywatelska, która chce wystawić nowego kandydata Rafała Trzaskowskiego.

 

Jeżeli 28 czerwca żaden z kandydatów nie otrzyma poparcia powyżej 50%, to w lipcu czeka nas II tura wyborów.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022