Jesteś tutaj: HomeRegionPrezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 06 sierpień 2020 15:52
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 

Część parlamentarzystów opozycji zbojkotowało uroczystość zaślubienia, posłowie lewicy natomiast mieli założone maski w barwach tęczy, co było swoistą manifestacją. Parlamentarzyści Konfederacji masek w ogóle nie założyli, również w ten sposób chcąc się wyróżnić. Byli też posłowie, którzy wnosząc transparenty mieli na celu zrobienie happeningu.

 

Zgromadzeniu Narodowemu, czyli wspólnemu posiedzeniu Sejmu i Senatu przewodniczyli marszałkowie Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki.

 

fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

 

- Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg – wygłosił rotę ślubowania prezydent Andrzej Duda.

 

W swoim okolicznościowym przemówieniu prezydent podziękował Polakom za prawie 70% frekwencji w wyborach i ponad 20 mln oddanych głosów. Dziękował zarówno swoim wyborcom, ale także tym, którzy głosowali na jego rywali – Dziękuje państwu z całego serca za ten piękny akt wyborczy. To były trudne wybory -takich nigdy w Polsce nie było – pandemia, ograniczenia, zawieszenie kampanii – mówił prezydent Duda.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30