Jesteś tutaj: Home

120 respiratorów dla szpitali w województwie za środki Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 08 kwiecień 2020 14:16

Dzisiaj pierwszy raz w formie zdalnej obraduje Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obrady rozpoczęły się z małym poślizgiem z uwagi na problemy techniczne. Głównym puntem obrad jest informacja marszałka o przeciwdziałaniu koronawirusowi COVID-19 w naszym województwie. Marszałek Piotr Całbecki mówił o planie wydatkowania 340 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (środki unijne).

Za zgodą Komisji Europejskiej kwota 340 mln zł może być wydatkowana bezpośrednio na przeciwdziałanie skutkom wirusa COVID-19. Za te pieniądze województwo kupuje w toruńskim przedsiębiorstwie maski ochronne, które dysponowane po całym województwie.

 

Kwota 145 mln zł przeznaczona będzie na wsparcie sprzętowe 30 działających w województwie kujawsko-pomorskim szpitali. Będą to zatem placówki nie tylko należące do Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach tego planuje się zakup 120 respiratorów, ale także innego sprzętu medycznego.

 

Samorząd wojewódzkie planuje również zapewnić 200 testów na COVID-19, dla pracowników wojewódzkich szpitali, aby niwelować ryzyko zarażania się personelu oraz pacjentów przez personel.

 

Przychodnia przyjdzie do pacjenta?

Marszałek poinformował, że chce też we współpracy z 10 przychodniami w województwie uruchomić wizyty u pacjentów w domach, w celu wstępnej kwalifikacji pacjenta i ewentualnego pobrania wymazu do dalszych badań. Wymagać będzie to jednak zapewnienia personelom środków ochrony osobistej, ale pozwoli uniknąć przewożenia podejrzewanych o zarażenie COVID-19 na przepełnione izby przyjęć szpitali.

 

Na sesji marszałek wspomniał, że Komisja Europejska planuje przedłużyć okres rozliczenia bieżącej perspektywy finansowej Unii Europejskiej (2014-2020) z planowanego pierwotnie końca 2023 roku do przynajmniej końca 2024 roku. Oznacza to, że będzie więcej czasu na rozliczenie funduszy europejskiej w bieżącej perspektywie.