Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMagdalena Maison zapowiada dialog w gminie Białe Błota oraz otwartość na rozmowy o reaktywacji kolei

Magdalena Maison zapowiada dialog w gminie Białe Błota oraz otwartość na rozmowy o reaktywacji kolei

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 15 kwiecień 2024 17:08

Gmina Białe Błota to jedna z kilku gmin w naszym regionie, gdzie w najbliższą niedzielę odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Urzędujący wójt Dariusz Fundator ma ułatwiony dostęp do wyborców za sprawą gazety wydawanej przez urząd, gdzie jego osoba jest w ostatnim numerze promowana – chociażby poprzez przedmowę. Dla wyrównania szans zadaliśmy kilka pytań jego kontrkandydatce Magdalenie Maison.

Kandydatkę na wójta pytamy o to czy jest otwarta na rozmowy o reaktywacji linii nr 356 z Bydgoszczy przez Białe Błota do Szubina, w szczególności, że ten temat pojawiał się już w kampanii do sejmiku województwa (właściwie popierany był przez wszystkie komitety które będą miały przedstawicieli w Sejmiku Województwa), dodatkowo radny powiatowy Adam Ryfa zasugerował utworzenie dodatkowego przystanku w Białych Błotach - Biorąc pod uwagę, że ruch w Białych Błotach ulicą Szubińską jest bardzo duży w godzinach rannych i popołudniowych – myślę że mogłoby być to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla Białych Błot, ale też dla Murowańca, ponieważ ta linia kolejowa biegnie przez Białe Błota do Murowańca i Szubina. Myślę, że moglibyśmy rozważyć reaktywację tej linii kolejowej dla dobra mieszkańców – zapowiada Magdalena Maison. Wójt Dariusz Fundator prezentował w tej sprawie w czasie kadencji raczej negatywne stanowisko.

 

Białe Błota słynęły w ostatnich latach głównie z konfliktu pomiędzy wójtem i radnymi, który trafiał niekiedy do rozstrzygania przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Zdaniem kandydatki Maison winę mogły mieć obie strony – Pierwszym punktem mojego programu jest dialog, dlatego cała ta kampania została oparta na dialogu. Obserwowałam co działo się przez ostatnie 5 lat i tak czysto po ludzku jest mi przykro, że te konflikty doprowadziły do wielu niepotrzebnych sporów. Stoję na stanowisku i dla mnie nie ma znaczenia, którzy radni z jakiej opcji wejdą do Rady Gminy, bo my musimy się po ludzku dogadać.

 

7 kwietnia najwięcej mandatów zdobył klub urzędującego wójta Dariusza Fundatora – 10. Komitet Maison zdobył 6 mandatów zajmując drugie miejsce – Rada Gminy Białych Błot liczy 21 radnych, zatem oba te komitety samodzielnie nie mają większości.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu