Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch: Bydgoszcz w najbliższych latach zainwestuje ponad 2 mld zł

Fitch: Bydgoszcz w najbliższych latach zainwestuje ponad 2 mld zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 kwiecień 2024 06:48

Fitch Rating potwierdził w kwietniu na poziomie BBB+ (oraz dla Polski ocenę AA+) - agencja potwierdza, że na stabilność oceny finansów Bydgoszczy spory wpływ miała reforma Polskiego Ładu, która obniżyła wpływy samorządów. Zdaniem Fitch należy ostrożnie patrzeć na planowany wzrost zadłużenia, głównie inwestycjami finansowanymi przez Unię Europejską.

Wyniki finansowe Miasta pozostały na dobrym poziomie pomimo wysokiej inflacji i stóp procentowych, spowolnienia gospodarczego oraz spadku dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) – wskazuje Fitch Ratings - Prognozujemy pogorszenie wskaźnika spłaty zadłużenia w średnim okresie ze względu na kontynuowane wysokie wydatki majątkowe wymagające finansowania dłużnego w połączeniu ze stabilnymi wynikami operacyjnymi.

 

Analitycy Fitch szacują, że w latach 2014-2018 Bydgoszcz na inwestycje wyda 2,3 mld zł. Tak wysokie wydatki inwestycyjne mogą przynieść pogorszenie finansów miasta bowiem w latach 2019-2023 nadwyżka operacyjna średnio wynosiła 250 mln zł, a prognoza na lata 2024-2028 – z uwzględnieniem skutków inflacji i Polskiego Ładu to już tylko około 162 mln zł.

 

Trwają dyskusję o możliwych rekompensatach dla dużych miast od państwa za skutki Polskiego Ładu, na dzisiaj nie ma jednak konkretów, zatem ten element nie został uwzględniony w ocenie ratingowej Fitch.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu