Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOsielsko stało się areną rywalizacji frakcji w Platformie Obywatelskiej

Osielsko stało się areną rywalizacji frakcji w Platformie Obywatelskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 13 kwiecień 2024 00:48

Nie wiemy jeszcze kto będzie wójtem Osielska od maja, ale wiemy, że będzie to członek Platformy Obywatelskiej – bowiem zarówno urzędujący wójt Wojciech Sypniewski i zwycięzca pierwszej tury Janusz Jedliński do PO należą – co jest w naszym regionie wręcz ewenementem. Można to podsumować też inaczej – w pierwszej turze osoby należące do PO zdobyły łącznie 71,5% poparcia.

Janusz Jedliński pierwszą turę wygrał o nieco ponad 7 punktów procentowych, to jest tak naprawdę przewaga niewielka, w szczególności, że sam uzyskał niecałe 40%, zatem musi zdobyć ponad 10 punktów procentowych więcej w drugiej turze jeżeli chce wygrać. Z tego też powodu trudno wskazywać faworyta do zwycięstwa.

 

Jedliński w 2018 roku jest jedynym radnym w gminie Osielsko, który uzyskał mandat kandydując spod szyldu Koalicji Obywatelskiej. Sypniewski 5,5 roku temu kandydował jako kandydat niezależny, jak się dowiadujemy do PO zapisał się niedawno. Liczył na oficjalne poparcie Koalicji Obywatelskiej w tych wyborach, ale Rada Regionu opowiedziała się po stronie Jedlińskiego. Osobiście Jedlińskiego popierał m.in. europoseł Krzysztof Brejza oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. W sytuacji poparcia partii dla Jedlińskiego żaden z polityków PO otwarcie Sypniewskiego nie popierał, ale jak się dowiadujemy sympatyzuje z nim część bydgoskich struktur w tym prezydent Rafał Bruski.

 

O ile w PO w ostatnim czasie podziały na frakcje nie były specjalnie eksponowane, to druga tura wyborów w Osielsku jest swego rodzaju małym poligonem między frakcyjnym.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

  Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

 • Mieszkańcy Włocławka i okolic w lipcu będą raz jeszcze głosować

  Niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zakończyliśmy w Polsce maraton wyborczy, który rozpoczął się jesienią. Były to politycznie bardzo intensywne miesiące – teraz większość Polaków czeka rok bez wyborów, bowiem dopiero w maju będziemy wybierać Prezydenta RP, potem będą wybory parlamentarne, ale to jeżeli nie dojdzie do szybszego skrócenia kadencji – dopiero końcówka 2027 roku.

Wiadomości z regionu