Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProfesor Bernard Mendlik nowym rektorem UKW. Wygrał w drugiej turze

Profesor Bernard Mendlik nowym rektorem UKW. Wygrał w drugiej turze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 11 kwiecień 2024 17:06
Prof. Mendlik już po wyborze Prof. Mendlik już po wyborze Fot: UKW

W czwartek obradowało 120-osobowe Kolegium Elektorów, które dokonało wyboru nowego rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dotychczasowy rektor prof. Jacek Woźny kończy drugą kadencję i zgodnie z przepisami nie może się ubiegać o trzecią. O funkcję rektora ubiegali się: prof. Jarosław Burczyk, dr hab. Artur Laska oraz prof. Bernard Mendlik.

 

Kolegium Elektorów składało się z osób wyłonionych przez społeczność akademicką. W pierwszej turze wygrał prof. Burczyk na którego zagłosowało 51 elektorów, drugi wynik uzyskał prof. Mendlik z 38 głosami, a na dr hab. Laskę zagłosowało 28. Z racji tego, że żaden z kandydatów nie uzyskał przynajmniej 50% poparcia pomiędzy dwójką z najlepszymi wynikami przeprowadzono głosowanie w drugiej turze. Pomimo wyraźnego zwycięstwa prof. Burczyka w pierwszym głosowaniu, w drugiej turze wymaganą większość uzyskał prof. Benard Mendlik – 64 glosy (czyli można powiedzieć, że wyborcy dr hab. Artura Laski przenieśli swoje głosy na niego).

 

Prof. dr hab. Bernard Mendlik jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kwalifikacje I stopnia (obecnie doktorat) uzyskał w dyscyplinie prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (1999). Także w poznańskiej Akademii Muzycznej uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura (2006).

 

Dyrektor Instytutu Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy (2012-2015), a po przekształceniu Jednostki – Dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy 2015 - do dzisiaj). W latach 2008-2012 pełnił funkcję Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju UKW w Bydgoszczy. W tym czasie był Kierownikiem Projektów finansowanych ze środków unijnych RPO: Budowa Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW oraz Budowa Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy. Jego dorobek artystyczny koncentruje się na pracy z Chórem Akademickim UKW w Bydgoszczy. Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, uczestnicząc w międzynarodowych i krajowych koncertach, konkursach oraz festiwalach chóralnych.

 

Dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy przygotowuje partie chóralne wielkich form wokalno-instrumentalnych. W 2004 r. był doradcą językowym Chóru Radia Berlińskiego i współpracował przy koncertach w Filharmonii Berlińskiej prowadzonych przez Sir Simona Rattle`a. Promotor 7 rozpraw doktorskich, recenzent w postępowaniach o tytuł profesora, w przewodach habilitacyjnych i doktorskich. Jest Dyrektorem Programowym Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie, odbywającego się od 2008 roku w Bydgoszczy. Członek Jury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach muzyki chóralnej. Członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. V-ce Prezes Zarządu Kujawsko Pomorskiego Ośrodka AZS, V-ce Prezes ds. Sportu ASZ UKW w Bydgoszczy. W latach 2010-2017 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Naukowo-Programowej Kazimierzowskiego Uniwersytetu III Wieku przy UKW w Bydgoszczy. W roku 2014 otrzymał tytuł profesora w dziedzinie: sztuki muzyczne.

 

W 2014 r. ukończył Podyplomowe Studia MBA na Wydziale Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Odznaczony Brązowym (2003) i Złotym Krzyżem Zasługi (2011). Honorowy Obywatel Miasta Wągrowca – (2014), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2022), Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2023), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023).


Niektórzy kwestionują legalność wyborów

Doktorant na UKW Mateusz Nesterok uważa, że procedura wyborcza nie była przeprowadzona w pełni legalnie co może podważać wyniki. Nesterok uważa, że elektorzy wybierani przez studentów (ustawowo muszą oni stanowić co najmniej 20% ogółu) nie byli wybranie w wyborze powszechnym np. poprzez głosowanie elektroniczne, ale wybrał ich Parlament Samorządu Studenckiego UKW, gdy w jego opinii zgodnie z przyjętym Regulaminem Samorządu Studenckiego UKW każdy student powinien mieć czynne i bierne prawo wyborcze. Pada też zarzut, że nie zorganizowano publicznej debaty dla wszystkich zainteresowanych z kandydatami na rektora, ale jedynie dla członków Kolegium Elektorskiego.

 

Nesterok wyjaśnia nam, że nie uważa wybory prof. Mendlika jako złego wyboru, ale domaga się o zachowanie zasad.

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

  Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

 • Mieszkańcy Włocławka i okolic w lipcu będą raz jeszcze głosować

  Niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zakończyliśmy w Polsce maraton wyborczy, który rozpoczął się jesienią. Były to politycznie bardzo intensywne miesiące – teraz większość Polaków czeka rok bez wyborów, bowiem dopiero w maju będziemy wybierać Prezydenta RP, potem będą wybory parlamentarne, ale to jeżeli nie dojdzie do szybszego skrócenia kadencji – dopiero końcówka 2027 roku.

Wiadomości z regionu