Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPodpisano umowę na kolejne przystanki wiedeńskie. Opracowano wizualizację nowej pętli w Lesie Gdańskim

Podpisano umowę na kolejne przystanki wiedeńskie. Opracowano wizualizację nowej pętli w Lesie Gdańskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 kwiecień 2024 06:25
Przystanek wiedeński nieopodal Chodkiewicza Przystanek wiedeński nieopodal Chodkiewicza Fot: ZDMiKP

Pierwszy bydgoski przystanek wiedeński powstał w 2018 roku przy Placu Teatralnym, drugi jesienią na Gdańskiej na wysokości Chodkiewicza, dzięki podpisanym w tym tygodniu umowom do końca roku ich liczba ma wzrosnąć do czterech.

Przystanek wiedeński jest podniesioną jezdnią w przypadku przystanków tramwajowych, gdy piesi muszą przechodzić po pasie ruchu. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, gdy tramwaj się zatrzymuje na przystanku, kierowcy nie powinni wjeżdżać na przestrzeń przystanku, ale z tym bywa różnie, niekiedy dochodziło do poważnych potrąceń – podniesiona jezdnia jaka ma miejsce na przystanku wiedeńskim wymusza zwolnienie i zazwyczaj zatrzymanie pojazdu.

 

W ramach przetargu na budowę przystanku przy ulicy Gdańskiej na wysokości Chodkiewicza, gdzie kilka lat temu doszło do poważnego potrącenia, zawarta była opcja na rozszerzenie zamówienia przez ZDMiKP o kolejne lokalizacje. Zapadła decyzja i podpisano umowę na poszerzenie zlecenia o przystanki na ulicy Gdańskiej na wysokości Placu Praw Kobiet i kawałek dalej na Placu Wolności. W przypadku Placu Praw Kobiet dojdzie do pewnej korekty położenia przystanku.

 

Pętla Las Gdański zmieni wygląd

Przy okazji rozbudowy sieci tramwajowej z Ronda Kujaskiego na Solskiego, w ramach tego samego projektu planowana jest przebudowa pętli tramwajowej w Myślęcinku. Kilka dni temu światło dzienne ujrzały wizualizację, na których widzimy chęć zastosowania zielonego torowiska.

 

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

  Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

 • Mieszkańcy Włocławka i okolic w lipcu będą raz jeszcze głosować

  Niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zakończyliśmy w Polsce maraton wyborczy, który rozpoczął się jesienią. Były to politycznie bardzo intensywne miesiące – teraz większość Polaków czeka rok bez wyborów, bowiem dopiero w maju będziemy wybierać Prezydenta RP, potem będą wybory parlamentarne, ale to jeżeli nie dojdzie do szybszego skrócenia kadencji – dopiero końcówka 2027 roku.

Wiadomości z regionu