Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOstatnie pytanie do kandydatów – czy Bydgoszcz powinna postawić sobie ambitne cele klimatyczne?

Ostatnie pytanie do kandydatów – czy Bydgoszcz powinna postawić sobie ambitne cele klimatyczne?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 kwiecień 2024 17:28

Przed rokiem Unia Europejska postawiła sobie jeszcze bardziej ambitne cele klimatyczne – do 2040 roku redukcja CO2 powinna wynieść 40% w stosunku do 2005 roku, co pozwoli do 2050 roku osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. Cel dla Polski z uwagi na naszą zamożność to niecałe 18%. Czy Bydgoszcz do 2040 roku powinna dążyć jedynie do redukcji o 18%, czy postawić sobie znacznie ambitniejsze cele? Zapytaliśmy w ostatnich pytaniach kandydatów na urząd prezydenta.

- Jestem za bardziej ambitnym celem jeżeli chodzi np. o wymianę kopciuchów. W tej chwili ta wymiana idzie bardzo powoli – mówi kandydatka na prezydenta Joanna Czerska-Thomas, która zaczęła referować swoje propozycje dotyczące wymiany pieców. Ogrzewanie to ważna część redukcji CO2, ale nie jedyna, zatem zadaliśmy to pytanie raz jeszcze – Myślimy o bardziej ambitnych celach.

 

Kandydat na prezydenta Łukasz Schreiber był już bardziej sceptyczny – Nie dajmy się ponieść paranoi urzędników brukselskich. Jesteśmy przeciw strefie czystego transportu gdyby miało to się dziać, jesteśmy przeciwni dzielenia ludzi na biednych i bogatych. Jesteśmy natomiast za tym – dzisiaj 80% zanieczyszczenia w Bydgoszczy to są kopciuchy, chcemy planu, który ma wyzerować ich ilość w naszym mieście. Chcemy nowych parków w Bydgoszczy, chcemy postawić na zielone miasto, natomiast problemów jako Bydgoska Prawica na Śląsku czy w Południowej Wali i gdziekolwiek indziej nie będziemy teraz przedstawiać.

 

To, że oboje kandydatów sporo uwagi poświęciło wymianie pieców jest ważne, bo faktycznie to największe źródło emisji CO2 w Bydgoszczy, ale jak wynika z raportu za 2021 rok – mieszkalnictwo całościowo stanowiło jedynie 30% całej bydgoskiej emisji CO2.

 

- Na pewno ambitniejsze cele i wdrażamy je – odpowiada prezydent Rafał Bruski – To co czeka na nas to kolejne ograniczanie emisji CO2 przez termomodernizację 20 szkół które już mamy przygotowane i w części ogłoszone przetargi i około 30 kolejnych. Mamy przygotowywane właśnie 50 hektarów terenów pod fotowoltaikę. Deklaruję i proszę mnie z tego rozliczyć, że będzie to zdecydowanie więcej niż 18%.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

  Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

 • Mieszkańcy Włocławka i okolic w lipcu będą raz jeszcze głosować

  Niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zakończyliśmy w Polsce maraton wyborczy, który rozpoczął się jesienią. Były to politycznie bardzo intensywne miesiące – teraz większość Polaków czeka rok bez wyborów, bowiem dopiero w maju będziemy wybierać Prezydenta RP, potem będą wybory parlamentarne, ale to jeżeli nie dojdzie do szybszego skrócenia kadencji – dopiero końcówka 2027 roku.

Wiadomości z regionu